
Det började dagen efter sonens födelsedagskalas..förrförra söndagen, med feber. På torsdagen kröp det upp i öronen - öroninflammation..på söndagen efter satt det i bihålorna..i onsdags var det på väg ner i lungorna - medicinbyte! Har tillbringat en vecka med att sova i fåtölj!! Stackars gubben min har fått sköta ALL markservice härhemma.
Men nu så, på "mors dag" - känns det som att det äntligen börjar vända!
Io.fs så skrattar alla åt mig när jag försöker prata *kraxkraxkråka*, och jag är lomhörd som en gammal gumma och frågar ständigt "-Vasaaaaa du???" + har TV:n på högsta volym (lock i öronen efter öroninflammationen)... men det KÄNNS lite bättre!

Och ett gulligt litet "tavelhjärta" som det står Jag älskar dig mamma" på (från sonen), ett fint ljusarrangemang (från dottern)och en lååång kram & gosestund i sängen med Disneydax på tv:n kan också göra underverk för sjuka mammor

Och eftersom JAG inte varken kan eller orkar åka och fira min lilla mamma, så kommer hon HIT med en cheesecake senare i eftermiddag.
M.A.O går det nu ingen större nöd på mig - jag ser en ljusning

På fiskfronten allt lugnt. En sak gjorde mig glad häromdagen:
- Jag har ju mist mina platyhannar i höstas och har haft diverse trubbel i platyburken varpå jag ej har fått upp så mycket yngel heller. Jag har 4 halvstora på tillväxt, och alla har sett ut som tjejer. Men har man sett på f#n - häromdagen såg jag att "Tigers" analfena håller på att ombildas till ett gonopodium


Hoppas och antar att värsta strulet är över nu! Tror det var diverse parasit/bakterieangrepp. Efter medicinering har även det allra minsta ynkliga ynglet "Fjant" vuxit ikapp de andra, och är nu definitivt ingen liten fjant längre!
Edit: Är f.ö väldans less på alla klagovalser på allt och alla från vissa i forumet. Har den ena inte för litet akvarium, så har den andra idiotiska åsikter och den tredje är konstig??? Tycker det är s#tans så tråkigt och skapar himla dålig stämning. Klagomuren nästa!! Och andra har så tråkig attityd så man bara vill.. *blöök*


/snörvel & fräs från Västerås
Ja, jag läste i någons dagbok för ett par månader sen att det var trist stämmning på forumet så jag har tagit en låång paus från zopets forum. Jag återkommer till hösten..