I dag har jag varit nere på "Hund-stranden" med Ida. Jag känner lite behov av att få lite färg på min bleka lekamen innan kompisens bröllop. Som tärna kan jag ju absolut inte stå därframme och se ut som en blekfis i min ljunglila klänning. Smörjer in mig ordentligt med solskyddsfaktor eftersom jag inte heller vill se ut som en nykokt kräfta, det är ju ingen kräftskiva jag ska på. har redan nu fått en ganska fin färg på vissa delar av kroppen. Man kan undra varför det tar så mycket längre tid att bli lite brun på benen om jag jämför med armarna *suck*

Idag har jag iaf gjort färdigt brudparets fest-häfte..eller vad man nu kallar det. jag har klippt och klistrat på datorn, skrivit in sånger och lite annat smått och gott. Ska dra hem till dom ikväll så att de får godkänna det. även om dom kanske tycker att vissa saker jag skrivit om dom kanske är lite pinsamt, så är det iaf något de inte får plocka bort. Den blivande brudgummen ville inte ha ett stelt bröllop och inte ett vanligt fest-häfte...och det har jag nog lyckats med att inte producera.

Ska åka in till hotellet i morgon och betala deras bröllopsnattsrum de fått av oss. Ibland känns det nästan som om det är jag som ska gifta mig, är kanske till och med mer nervös än brudparet över hur alla planer kommer att klaffa (eller inte). Nu ska vi bra hitta på lite lattjolajbanslekar vi kan utsätta dom för under middan, för det kommer dom inte ifrån.

Nä, lite kaffe måste jag ha och sen får jag nog sammsuga hela bottenvåningen. Det är inte klokt hur mycket sand en liten hund kan släpa hem från stranden