Det är väl dags för ett litet livstecken här i alla fall. Det har väl inte hänt så mycket i karen sedan sist...Inga större sensationer. Häromhelgen gjorde vi en utflykt till Kalmar och passade på att kika in på Guldfisken, heter det så , när vi ändå var där. (Jo, det gjorde det visst; Guldfisken.) Stället är ganska litet men det fanns massor av snygga rötter, köpte en fin Redmoore, och de hade billiga växter. Attans att jag ska vara så slarvig med att skölja bort skräpsniglar ifrån nyinköp bara. (Sköljer för försiktigt, sniglarna blir kvar.) Hon i affären sa ändå till oss att skölja noga för att de fått en hel del sniglar. Nåväl, vi kommer säkert kika in ipå Guldfisken igen om vi har vägarna förbi. Rötter och växter är alltid kul!

Scalarerna växer och frodas i det stora karet. Det är riktigt intressant att följa. Man märker att dynamiken i gruppen förändras i takt med att de blir större.

Nu ikväll upptäckte vi att Rosenterorna i det lilla karet lagt ägg, i Javamossan. Kul! Nu är det väl inte sååå sannolikt att äggen får vara ifred, de är ju så mumsiga , men har de väl lekt en gång så lär det väl hända igen hoppas jag. Vi hade Briljanttetror förr och trots att de lekte i ett vanligt sällskapskar lyckades en del yngel växa sig stora tack vare att vi hade massor av Javamossa där. Det är lite extra spännande med romspridare tycker jag.

Ett par utav Körsbärsräkorna i karet släpper räklingar vilken dag som helst och Guppysarna ynglar på som vanligt. Nu när Rosentetrorna är med i bilden klarar sig "lagom" många. Hoppas inte Rosentetrorna snappar åt sig alla räklingar bara, det vore för trist. Vi har gott om gömställen så det borde lösa sig. (Om inte annat kanske de äter sig mätta på Guppy-yngel?)

Bifogar en bild på ett par utav invånarna i vårt lilla 75-literskar.

[ATTACH]2987[/ATTACH]

Äsch, vi tar väl en på någon av våra fina små Scalarer i stora karet oxå!
[ATTACH]34484[/ATTACH]
Bifogade filer