De är så söta när det vankas mat, men kanske inte så smarta! Idag stod pellets på menyn, och som vanligt kom en hel drös fram när de förstod att det var mat på g. Men oj vilka "slagsmål" det blev idag! 2 stycken ville verkligen ha samma bit, så det var dragkamp som gällde. Att det låg några bitar bara nån cm ifrån den åtråvärda biten spelade ingen roll, nej just den biten var det något extra med. Till slut tappade båda taget och en tredje passade på att ta den och sprang och gömde sig under en rot. Väldigt roande att se! Passade även på att byta vatten och ta bort lite snäckägg från växter.

Mina corysar har blivit skyggare igen. Efter släckning är det full fart men på dagen visar dem sig knappt. Kanske blir bättre när det kommer fler fiskar i såsmåningom. Mätte nitrit i morse. Den låg på 0 så det är ju bra!

Katterna är riktigt slöa idag, den enda som är aktiv är Danie. Han sitter i fönstret och jagar fåglar för fulla muggar. Han är så söt när han sitter i sin smygställning och morrar och knarrar på alla fåglar utanför. Men det gulliga i situationen är att han aldrig skulle ta en fågel när han är ute. Det enda han jagar är en och annan fluga ibland. Men tror inte han lyckas så bra då heller. Han är helt enkelt ingen bra jägare. Men i hans drömvärld i fönstret är han kung!