Abborre

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • sudden
    • December 2002
    • 69

    Abborre

    Jag funderar på att skaffa abborre till akvariet.
    Hur stort akvarium behövs det
    hur många ska man ha
  • atrix
    • February 2003
    • 1377

    #2
    Du ska nog inte ha en aborre i ett akvarium!

    <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> Mvh atrix <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
    ----------------
    100l sällskaps
    10l guppy lek
    http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=65921
    Mvh Mattias

    Kommentar

    • samuel
      • January 2003
      • 177

      #3
      Min pappas bror hadde en saltvatens abborre i ett 1500 liter den blev typ 60cm lång så han fick sälja den för den var för stor.

      Kommentar

      • Holgersson
        • January 2003
        • 177

        #4
        Det är ju bara och käka upp när man tröttnar eller de blir för stora <img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>.

        Smörstekt mums....

        Mvh Andreas <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

        Nä ingen signatur här inte!

        Kommentar

        • Ulf P
          • March 2002
          • 1615

          #5
          Visst går det ha abborre i akvarium, men du får nog ha några hundra liter vatten i karet. Mycket bra cirkulation, täta och stora vattenbyten, bra filtrering. Två andra problem måste man lösa: foder och kyla. Abborren är vad jag förstått svårlurad och äter inte gärna annat än levande foder, helst småfisk. Abborren klarar sig heller inte någon längre tid utan kyla. Man måste alltså kunna kyla ner sitt akvarium till kylskåpstemperatur en period på vintern.

          Det finns säkert de som lyckats som kan fylla på med mera info här.

          /Hasse
          //Uffe

          Kommentar

          • robban
            • February 2003
            • 322

            #6
            jag hade abborre i burken i tre år. största bekymret var att få dom att börja äta, jag körde in dom på maggot och mask sen åt dom allt möjligt, räkor,fiskbitar,ärtor(såg ut som kulpåsar)<img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>
            så länge de är någorlunda små så var det inga större bekymer med dom
            det är en väldigt vacker fisk som spöar många fiskar i zoo-affären.
            mört är en kanon-fisk också (stanniolbarb släng dig i väggen) men den är svår att få den att börja äta.


            Gott Mos Robban

            Kommentar

            • Azur
              • March 2003
              • 12946

              #7
              <BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
              Jag funderar på att skaffa abborre till akvariet.
              Hur stort akvarium behövs det
              hur många ska man ha
              <hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

              De funkar bra i små stim, fast de håller inte ihop särskilt mycket, de lallar mest omkring var för sig.
              De växer snabbt. Tar du in en hektos abborre idag så har du en halvkilos abborre om ett år. Maxvikten är tre kilo, då är den ca 50cm lång - så stor blir den mycket sällan i naturen och nog aldrig i akvarium, men stor nog. Jag skulle nog säga att ett 400-500 liters är minimum om du tänker hålla dem mer än ett år eller så.
              De är rovgiriga och äter upp fiskar som är mindre än de själva; annars är de trevliga akvarie fiskar som påminner mycket om ciklider i utseende och beteende. De går att hålla t.ex. med fridsamma större ciklider.

              Den kan vara litet knepig att få igång, men sen är den mycket glupsk, och lär sig snabbt att ta exv daggmask, fiskbitar, mysis, hackad räka, ja tillochmed torrfoder, fast torrfoder kan den bara livnära sig på som liten.

              Men har du plats och gärna en viss vana vid större ciklider kan jag verkligen rekommendera en abborre. Temperaturen är, trots vad det står i all litteratur, inget problem, och den har massor av personlighet.

              Ett alternativ för det mindre akvariet är abborrens närmaste svenska släkting, gärsen. Den är mycket mindre, snällare, mer lättskött, tåligare, och mindre aktiv och glupsk än abborre. Den fungerar tillochmed i sällskapsakvarier så länge den inte hålls med alltför små fiskar, och ett 100-150 liters räcker. Gärsen har fått en del dålig press pga att den inte är en god sport- eller mat-fisk, och för att den avsöndrar slem från huvudet om den skadas eller stressas svårt ("snor-gärs") men som akvariefisk är den helt OK, om än inte så färgstark. Blir sisådär 10-15cm i akvarium.

              Det är alltid enklare att lära unga fiskar att leva i akvarium än vuxna. Det bästa är att ta ungfiskar på 4 - 10 cm.
              Den som är lättsinnig nog att lyssna på vad en varmluftsballong som jag säger gör det på egen risk och mot bättre vetande!

              Kommentar

              • Glenn
                • April 2002
                • 3904

                #8
                har åsså funderat på det där med abborre och kyla en skulle man inte kunna på hösten sakta sänka temperaturen och sedan så har man i en massa is när det ska bli som kallas d måste ju funka lr och det är kul att ha abborrar specielt att kolla på när dem äter små neoner *flinar*

                mvh/Glenn
                Mvh /Glenn

                Min Zoon

                Kommentar

                • cecilia
                  • January 2003
                  • 754

                  #9
                  Angående likheten abborre - ciklid: I RIKTIGT gammal svensk akvarielitteratur kallas ciklider faktiskt för brokabborrar.

                  Kommentar

                  • Tropfrog
                    • October 2002
                    • 8083

                    #10
                    Jag hade 4 st aborrar i tre år i ett kar på ca 400 liter. Jag brydde mig inte om att sänka temperaturen på vinterna. Hade inga problem att få dom att äta, men de var ju bara 4 cm när jag fångade dom.
                    MVH
                    Magnus
                    min zoon

                    Kommentar

                    • aquariumdykarn
                      • February 2003
                      • 161

                      #11
                      men är det inte förbjudet att ha sånna fiskar i akvariet????

                      Kommentar

                      • Tropfrog
                        • October 2002
                        • 8083

                        #12
                        Inte vad jag vet. Aborrar är ju inte utrotningshotade.
                        MVH
                        Magnus
                        min zoon

                        Kommentar

                        • bubbis
                          • February 2003
                          • 425

                          #13
                          Hade under några år många svenska fiskarter i akvarium. Testade även abborre, de var svåra att få att äta. Andra fiskar som var lättare att hålla var elritsa, sarv, mört, braxen, lake, simpa och gädda.

                          Kommentar

                          • Tropfrog
                            • October 2002
                            • 8083

                            #14
                            Om du lyckas få tag i dammruda så är dom väldigt vackra i akvarium.
                            MVH
                            Magnus
                            min zoon

                            Kommentar

                            • Azur
                              • March 2003
                              • 12946

                              #15
                              <BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
                              Om du lyckas få tag i dammruda så är dom väldigt vackra i akvarium.
                              <hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

                              Ruda är en intressant fisk.

                              Det är möjligen världens tåligaste fiskart. Den överlever i vatten där ingen annan fisk överlever. Det är tillochmed rapporterat att den kan överleva i månader under syrefria(!!!) förhållanden genom att växla till mjölksyraförbränning. Just för att de är så extremt hårdföra bör man undvika att plantera in dem i vatten där de inte redan finns - de konkurrerar ut känsligare arter. I stockholm kan man hitta den bl.a. i de små sjöarna kring Frescati, där man i åratal utan större framgång kämpat för att bli av med den, pga att den konkurrerar ut de lokala grodorna och salamandrarna.

                              En annan rud-specialare: om de känner lukten av gädda i vattnet, så förändras deras kroppsform. I vatten utan gädda är de långsmala, litegrann som en mört, medan de i vatten där det finns gädda blir mycket höga i kroppen, som en brax. Det anses att detta är för att gäddan har svårare att svälja en högkroppad fisk.

                              Den som är lättsinnig nog att lyssna på vad en varmluftsballong som jag säger gör det på egen risk och mot bättre vetande!

                              Kommentar

                              Arbetssätt...