hur svårt är det??

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • Nina Falkestav
    • November 2002
    • 359

    hur svårt är det??

    Hur svårt är det med bräckvattens akvarium??
    vad och hur gör man, vad ingår i den dagliga/veckliga skötseln??
    Försökte läsa här, men hittade inget.Jag är nybörjare på akvarium, går en kurs just nu dock ( naturbruksgymnasium, inför zoohandel. Har alldeles förälskat mig i slamkrypare, och trorts att jag tittat på andra fiskar kan jag inte glömma sötnosarna <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>
    Så därför undrar jag hur jobbigt det är med bräckvatten eg. det låter jäääätteläskigt svårt<img src=extra_smiley_scared.gif border=0 align=middle> men kanske inte är så jobbigt??
    Nina<img src=extra_smiley_jump2refection.gif border=0 align=middle>
  • Oscar Cederqvist
    • November 2002
    • 6546

    #2
    Har ingen erfarenhet men jag tror inte det är mer jobb än ett sötvattens akvarium.

    MSP
    Oscar Cederqvist

    Kommentar

    • Annika
      • January 2002
      • 2518

      #3
      Hej!

      Man sköter bräckvattensakvariet på precis samma sätt som sötvattensakvariet förutom att man tillsätter salt (ca 0,5 dl salt i 10 liter vatten).
      Vill du veta något mer så är du välkommen att fråga.
      Ta en titt på denna länk
      http://users.macunlimited.net/n.monks/brackfaq.html

      //Annika

      Kommentar

      • Nina Falkestav
        • November 2002
        • 359

        #4
        tycker det är så svårt att förstå!! Kan du inte beskriva hur du sköter ditt bräckvatten?? Tex. "på måndagar gör jag det här och det här, på tisdagar det här och det här osv osv"??
        Så man skall kolla salthalten med en hygrometer, hur mycket kostar en sådan.. hur funkar den?? Tror jag har sett en sådan innan, men på "skalan" visar den då att vattnet är tex 1, 033 eller så?? Eller är skalan mer komplicerad än så?? Sedan har jag hört att man bör fylla på med sötvatten, då det dunstar, men saltet stannar kvar.. hur gör man enklast detta, märker man hur ofta det bör göras?? Hur ofta gör du det?? Skall man passa på att kolla med hygrometern efter man fyllt på sötvatten... kan det bli mycket fel??
        Hur ofta gör du delvattensbyten?? Och hur gör du då?? Man tar söt vatten i en hink, häller i saltet, och låter det stå, ecv. bublar det med en syresten?? men hur vet du hur mycket salt du skall ta i, skall man då pytsa i försiktigt, läsa av hygrometern och sedan pytsa i mer, eller finns det ett ungefärligt mått man kan rätta sig efter.. eller är det sådant som kommer med erfarenhet??
        Hur är det med nitriten och nitraten?? Om man har växter, tar de upp nitriten som i ett vanligt sötvattens akvarium?? Om man inte kan ha växter ( inte hittar några) vad gör man då?? Vad har man skummaren till???
        MÅÅÅÅNGA frågor blir det <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

        Berätta gärna mer, om skötsel och tja allt möjligt... och gärna litet om slamkrypare, eftersom det är det jag nog vill ha om jag skaffar bräckvatten
        MVH
        Nina<img src=extra_smiley_jump2refection.gif border=0 align=middle>

        Kommentar

        • Maxim
          • July 2002
          • 835

          #5
          Kolla på min lilla "tåt" slamkrypare, om du vill ha mer fakta om slamkrypare. Läs igenom det så får du veta allt om skötsel för slamkrypare!

          <img src=extra_smiley_jump.gif border=0 align=middle>Maxim<img src=extra_smiley_jump.gif border=0 align=middle>
          <img src=extra_smiley_love.gif border=0 align=middle>Slamkrypare<img src=extra_smiley_love.gif border=0 align=middle>
          <img src=extra_smilie_Betta_splendens.gif border=0 align=middle><font color=blue>Maxim</font id=blue>
          --------------
          220 l
          60 l
          10 l

          Kommentar

          • Annika
            • January 2002
            • 2518

            #6
            Hej Nina!

            Det var många frågor <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Skall försöka förklara lite närmare.

            Jag har tre stycken akvarier med bräckvatten och alla tre sköts på samma sätt.

            Jag har en hygrometer som man kan mäta salthalten med. Den ser ut som en glasbubbla med en tyngd i botten sedan sticker det upp en pinne med en skala på som man kan läsa av. Där pinnen med skalan bryter vattenytan läser man av. Ganska simpel manick men den duger bra för bräckvatten, kostar strax under 100-lappen.

            Jag mäter inte salthalten varje gång jag gör vattenbyte (vilket är varannan vecka). Har lärt mig med tiden ungefär hur mycket salt som behövs. Fiskarna är inte känsliga för små växlingar i salthalten.

            När jag gör vattenbyten så tappar jag först ur vatten ur akvariet med hjälp av en slang, sedan fyller jag på med hjälp av 10-liters hinkar. Jag tar ca 0,5 dl salt på botten i hinken och fyller sedan på med vanligt kranvatten av ungefär samma temperatur som akvarievattnet. Jag rör runt med handen ett par varv så att saltet löser sig ordentligt sedan häller jag hinkens innehåll i akvariet.

            Mellan vattenbytena så matar jag fiskarna, tar bort snäckor och försöker få växterna att överleva <img src=extra_smilie_argus.gif border=0 align=middle>

            Jag har helt vanliga innerfilter i mina akvarier, inga skummare. Tycker inte att skummare behövs.

            Växterna i bräckvatten tar upp näring som vanligt. Kan dock vara svårt att få dem att trivas. Lyckas du inte med växter rekommenderar jag att byta vatten lite oftare.

            //Annika

            Kommentar

            • Tropfrog
              • October 2002
              • 8083

              #7
              Skummare har ingen funktion vid lägre salt halter( som det rör sig om här)
              MVH
              Magnus
              min zoon

              Kommentar

              • cecilia
                • January 2003
                • 754

                #8
                Var kan man få tag i en hygrometer som mäter den låga salthalt det är frågan om på ett korrekt sätt? Undrar Cecilia (som hoppas att det är som ni säger - inte så svårt. Hämtar mina fiskar på lördag)

                Kommentar

                • Tropfrog
                  • October 2002
                  • 8083

                  #9
                  Prova i en affär som saluför saltvattens fisk.
                  MVH
                  Magnus
                  min zoon

                  Kommentar

                  • Nina Falkestav
                    • November 2002
                    • 359

                    #10
                    så till nästa aspekt.. <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
                    Kan man ha en slamkrypare eller kanske två i en 150 liters tank?? Har bara den ( skall köpa den) och en sextioliters.. skulle iofs gärna ha slöjstjärtar i den stora, men 60 liter är ju på tok för litet för en "krypare" väl??
                    Skall man förresten ha pump i akvariedelen?? Värmare antar jag behövs, men hur gör man med land delen, fryser de inte utan värme på land?? <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> Kan man förresten ha slammisar med andra fiskar och djur?? Vilka kan man tex ha dem med??
                    Nina<img src=extra_smiley_jump2refection.gif border=0 align=middle>

                    Kommentar

                    • Annika
                      • January 2002
                      • 2518

                      #11
                      Hej Nina!

                      Läs tåten om slamkrypare
                      http://www.zoopet.com/Akvarium/forum/topic.asp?TOPIC_ID=5008

                      Har du sedan flera frågor om slamkrypare så ställ dem där.

                      //Annika

                      Kommentar

                      • B-ianca
                        • February 2003
                        • 618

                        #12
                        <BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>När jag gör vattenbyten så tappar jag först ur vatten ur akvariet med hjälp av en slang, sedan fyller jag på med hjälp av 10-liters hinkar. Jag tar ca 0,5 dl salt på botten i hinken och fyller sedan på med vanligt kranvatten av ungefär samma temperatur som akvarievattnet. Jag rör runt med handen ett par varv så att saltet löser sig ordentligt sedan häller jag hinkens innehåll i akvariet.<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

                        Wow, Annika, menar du att du fyller på hink för hink i dina stora akvarier? Du har nog starka armar och krum rygg vid det här laget ;-)

                        Mitt akvarium är ganska litet, men det står så illa till att jag inte kan fylla på saltutblandat vatten med hjälp av hinkar. Jag fyller på sötvatten med en slang, sen häller jag i saltmängden utblandad i 3-4 liter vatten, mha litermått. Men jag undrar om det är så smart. Nu är en av kulfiskarna ganska deppig, precis efter ett vattenbyte. Undrar om han fick i sig en del av det högkoncentrerade vattnet.

                        Har du nåt tips på hur jag kan gå till väga vid vattenbyten?

                        -----------------------
                        B-ianca/www.frogpage.se
                        http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=71680
                        -----------------------
                        B-ianca/www.frogpage.se
                        http://leguaner.se
                        http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=71680

                        Kommentar

                        • Annika
                          • January 2002
                          • 2518

                          #13
                          Japp, jag fyller även det stora karet med hjälp av hinkar.

                          Om man nu har möjlighet att fylla med slang så är ju det mera praktiskt. Saltet skall dock lösas i vatten innan det hälls ned i akvariet och då kommer ju hinkarna väl till pass. <img src=extra_smilie_sun.gif border=0 align=middle>

                          //Annika

                          Kommentar

                          Arbetssätt...