Allmänt meddelande

Kollapsa
No announcement yet.

Xiphophorus Kallmani??

Kollapsa
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
Nya inlägg

    Xiphophorus Kallmani??

    Nån som odlar X. Kallmani??
    Även kallad Mässingssvärdbärare ☺

    #2
    har du provat på: http://poecilia.org/start/ ?

    vet inte hur aktiv den svenska delen är, men den danska delen är klart levande, och de har klart fler "udda sorter" i det landet än vad vi har.
    Tycker jag, men jag har haft fel ganska många gånger förr, och med samma sannolikhet som att skatten skall betalas, så kommer jag förmodligen ha fel många gånger i framtiden oxå
    Ibland är jag : Ibland är jag: Men oftast är jag:

    Kommentera


      #3
      Hej Ken. Näe har inte kollat där... ☺
      Men då måste man bli medlem, för o komma åt artslistan...

      Kommentera


        #4
        Det finns flera medlemmar i Poecilia som odlar arten och som medlem får man en också hyfsad tidning så det är väl värt att bli medlem där. Dock så står det minimalt om denna art i deras artlista.

        Jag har själv skrivit denna kortfattade info om arten

        Xiphophorus kallmani
        2/ 10 cm / 80 cm / 23-28°C / pH 7-8.5
        Family: Poeciliidae.
        Common names: Catemacoswordtail.
        Range: Mexico.
        Comments: Omnivorous. Eatsall normal foods. Easy to breed. Males are aggressive against otherswordtail-males especially against conspecifics. Densely planted aquarium withan open swimming area and good filtration. Don´t mix with other Xiphophorus.

        Skrev detta för jag hade funderingar på att ge ut en ny BTN Akvarieguide men så lär det nog inte bli
        Akvaristiska hälsningar
        Kjell
        Signatur 1. Frustra laborat qui omnibus placere studet
        Signatur 2. Jag är inte tillräckligt ung för att kunna allt och inte heller tillräckligt gammal för att ha glömt allt.

        Kommentera


          #5
          På tal om Xiphophorus.........

          Här är ett ställe i Texas som inte sysslar med något annat än detta släkte.

          http://www.xiphophorus.txstate.edu/
          Tycker jag, men jag har haft fel ganska många gånger förr, och med samma sannolikhet som att skatten skall betalas, så kommer jag förmodligen ha fel många gånger i framtiden oxå
          Ibland är jag : Ibland är jag: Men oftast är jag:

          Kommentera


            #6
            Tack Ken 😊
            Besökt den sidan, för nåt år sen. Men kunde inte hitta tillbaka...

            Kommentera


              #7
              Jag är medlem i Poecilia. Just nu är jag i fiskutställning av killis & levandefödare i Asperen (Holland).
              På utställningen fanns ett par av Xiphophorus kallmani.
              Det blir en auktion av utställd fisk på söndagen 30/8.

              Kommentera


                #8
                Ursprungligen postat av nothobranchius Visa inlägg
                Jag är medlem i Poecilia. Just nu är jag i fiskutställning av killis & levandefödare i Asperen (Holland).
                På utställningen fanns ett par av Xiphophorus kallmani.
                Det blir en auktion av utställd fisk på söndagen 30/8.
                ok coolt ☺

                Kommentera

                Sparar...
                X