Repa i glaset

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • VisualDarkness
    • February 2010
    • 7417

    #16
    Sätt något (växter, rot, badanka) som skuggar vid och över repan så minskar du mängden ljus som bryts och repan blir betydligt mindre synlig.
    180l Sällskap:
    http://www.zoopet.com/akvarium/akvarium.php?NR=648
    60l Asien:
    http://www.zoopet.com/akvarium/akvarium.php?NR=663

    Kommentar

    • Malawi1
      • February 2009
      • 583

      #17
      det är väll inte reporna man ska kolla på. det är ju fiskarnas beteende,inredning. tycker JAG.
      375 liter malawi / tanganyika.

      96 liter SA

      Kommentar

      • joelvuo
        • September 2009
        • 771

        #18
        Ursprungligen postat av Malawi1
        det är väll inte reporna man ska kolla på. det är ju fiskarnas beteende,inredning. tycker JAG.
        Där var du allt rolig Mindre roligt är väl om det är så repigt och man inte ser in

        Kommentar

        • walak
          • April 2010
          • 263

          #19
          Vad tror ni att det skulle kosta att byta framsidan eller skulle det vara billigare att köpa ett nytt akvarium för jag har hittat ett nytt på pwss för 1984kr

          Kommentar

          • Gaffel
            • December 2007
            • 6200

            #20
            Köp vanlig rubbing!
            Life's a bitch and then you die..
            "I might be right handed but im always left-winged"
            Skriv på!

            Kommentar

            • Gäst

              #21
              Billigare och köpa nytt akvarium. Och är repan så man känner den med nageln är det bara o glömma att kunna polera bort den och vattenslipa en ruta till ett akvarium skulle jag inte rekomendera ium att det kan bli spänningar i rutan . Det i sin tur kan bli mycket spennande upplevelse:P

              Kommentar

              • Gaffel
                • December 2007
                • 6200

                #22
                Varför skulle det vara billigare att köpa ett nytt akvarium än kostnaden för polish och duk Dev? Dessutom är ALLA synliga repor i glas möjliga att känna med nageln! Vattenslipning görs bla på lackerade ytor med blöta våtslippapper men INTE på glas! Om man sen lyckas med konststycket att polera glas till den temperatur att man lokalt lyckas härda det så tycker jag att man ska skriva en doktorsavhandling, ge ut boken, bli rik och låta bygga sitt drömmars akvarie!
                Life's a bitch and then you die..
                "I might be right handed but im always left-winged"
                Skriv på!

                Kommentar

                • Gäst

                  #23
                  Jo glas är så pass hårt matrial så det är extremt svårt att polera bort en repa. Vattenslip till glas ser ut som men skärmaskin som drivs av vatten. Med den tas det bort ett ytters tunt lager av glaset och ium detta så blir det en försvagning där. Men om någon lyckas polera bort en repa som är så pass djup så när man drar med nageln över så fasnar nageln i repan "hugger fast" Då vill jag veta hur det gick till. Säger ju inte att det är omöjligt men en polare sa går inte han har jobbat med glas i 30 år iaf men han kan ha fel. För det finns väll alltid något trix som man inte vet om. Där av mitt påsående att det skulle bli billigare o köpa nytt. En välvd ruta är inte billig osv.

                  Kan ju självklart ha fel som vem som helst.

                  Kommentar

                  • Gaffel
                    • December 2007
                    • 6200

                    #24
                    Glas är hårt men inte hårdare än att du kan repa den med en vanlig grön scotch-brite, 'vattenslip till glas' som du skriver låter som en vanlig polermaskin vilka drivs av elektricitet eller luft och inte vatten, vattnet används normalt för bärighet, materialtransport och kylning då avverkningshastigheten är mycket högre än vid handpolering, denna typ av polermaskiner används normalt på det mycket hårdare bilglaset. Hälsa 'Molgam' att det är dax att byta jobb eller gå ner i lön för polering har lika gamla anor som leppning!
                    Life's a bitch and then you die..
                    "I might be right handed but im always left-winged"
                    Skriv på!

                    Kommentar

                    Arbetssätt...