Så har man äntligen varit på sin första auktion, kul! Tänkte förstås inte köpa något men kom hem med:
- ett mosaikguramipar
- en doppvärmare
- en cryptocrone usteriana
- fiskfoder, mm
...jaja så går det. Förvånansvärt låga priser, åtminstone om man bara brukar handla i butikerna som jag gjort hittills. Kom undan med strax under 200 :- för allt och då måste jag ha fikat för en femtiolapp också

Mycket som såldes som man var sugen på, gobys, räkor flera växter och några anpassade lekakvarium. Men men, någonstans måste man ju hejda sig. /suck

Lekburken fick bli karantän för de nya guramina istället och jag passade på att stoppa ned den nya doppvärmaren där också. Dvärgkardinalerna hann bara vara där en dag så där blev ingen lek. De nya guramina får gå där i någon vecka men hittills ser allt OK ut. Honan har lite trasig stjärtfena iofs, får kolla så det inte är fenröta lr nåt. Blir nog bra sällskap till min ensamma guramihona, de är i samma storlek.

Annars har jag matat dvärgkardinalynglen med både artemia och thai fairy shrumps men de verkar fortfarande vara för små för att ta dessa. Nåväl, fairy shrimpsen får väl gå kvar och växa till sig i burken tillsammans med ynglen så blir de mat senare istället.

Såg en CR räka i stora akvariet igen idag, den simmade omkring vid ytan och snappade mat bland guramin, algätarna och just det, praktbotiorna. Undrar just hur många som överlevt där egentligen.