

Mumsigt värre ju. Liten förrätt vart det också, getost inrullad i parmaskinka.
Så för att pausa lite i all städning så satte jag mig att rensa svampen som skulle vara i stuvningen. Lättrensad svamp, trattkantareller och skogschampinjoner. Men ett skönt sätt att pausa lite på ju.

Till efterrätt så vart det vanlig fruktsallad. Mätta och nöjda så plockade vi fram pokerväskan och spelade några omgångar. Inte om pengar utan bara om äran och antalet marker i högarna. Har så himla skojigt ju medans vi spelar och umgås.

Det var juste väder igår, förutom att det blåste en hel del och sen vart det värre på kvällen. Då ruskade det rejält i träden utanför.
Idag så var det städdag på området här hemma, och då tas det hit en stor conteiner som vi kan slänga grovsopor i. Helt suveränt, förutom det att om de inte låser conteinern då den kommer på seneftermiddagen på fredagen, så är den redan halvfull innan städdagen ju. Meningen är ju att den först ska fyllas med skräpet från själva gårdsstädningen, sen så får vi fylla resten med egna grovsopor ( förutom elpryttlar, målarburkar och sånt )
Så vi passade på att slänga den gamla klätterställningen som Grabbarna Grus hade, Herr Oliver

Ute var det regnigt och blåste, fastän det hade lugnat ner sig rejält från gårdagskvällen ju.

I containern under dagen idag så idkades det byteshandel, då folk kom släpandes på lite småmöbler och så som de inte skulle ha kvar, vips så var det nån annan som var intresserad.

Det sista jag gjorde var att rensa ur skåpet med alla gamla videofilmer. Vi har ju inte ens en videospelare längre så de gör ingen nytta mer utan samlar bara damm.
Messade min bror och kollade först om de var intresserade av några barnfilmer som vi hade, och de ville de gärna ha. De har sin videospelare kvar.

Det känns skönt i alla fall då man fått en del slängt, och städat ihop här hemma.
Vi öser på med skön musik, Tokf-n brottar loss fronten på badkaret och dränker hela golvet då han skurar och fejar för glatta livet.
Det är roligare att städa tillsammans, än att göra det själv. Så det har vart full gärning i helgen, nu skulle vi behöva en extra dags-helg, så att vi kan mysa. Ta en smaskig fika nånstanns tillsammans och bara vara.
