Efter en tuff vecka på jobbet och massa möten på kvällarna så är det så himla gott att veta att nu får jag sovmorgon i två dagar!!
Ikväll va jag och en kompis på bio och tittade på "Min frus förste älskare". Järnspik va bra den va!!! Kan varmt rekommendera den till alla som behöver en flabbis! Sissela Kühle (eller hur det nu stavas) är bara för underbar!! Inte för att hon hade den största rollen men hon är ett lyft! Hela filmen var så underbart iscensatt att man knappt kunde tro att den var svensk!!

Annars så har veckan gått i fiskdödens tecken. Våra kejsartetror har droppat av i nån mystisk sjukdom och av de ursprungliga tio har vi bara fyra kvar. De har liksom dött på bara nån timme. Först har de bleknat i närheten av ryggfenan, sedan har bakre delen av kroppen blivit vit sedan har de kolat av. Vi har testat allt vi kan i akvariet men kan inte hitta nåt fel på testerna eller testsvaren. Däremot så säger känslan att det gick liteför fort för dem att flytta ner i vårt nystartade svarta 200-liters. Blåcikliderna, sebrabotiorna och ancistrusarna har klarat resan hur bra som helst men de nya kejsartetrorna har dukat under.



Skalarerna i 450:an har lekt igen. De har lagt ägg på ett jättevallisneriablad och denna gången har rommen fått vara kvar över natten. Vi tände en lampa lite svagt i vardgagsrummet och det verkar ha funkat bra. Hur kul hade det inte varit med ett yngelvårdande skalarpar?? Va??? Jag bara frågar?????

Alla vattenbyten avslutades av förste vattenbytaren i går (till hans stora glädje


Nu skall jag ta mig en kall och vila fötterna på fåtöljkanten innan jag knoppar! Nattinatti
