Ibland kan man ju bara bli så frustrerad! Förra veckan så lade vi ju märke till at vårt Tangyanika-akvarium läckte i ett hörne på aluminiumramen. Vi tömde, silikonade, koppade in fiskarna efter att allt var okej igen. Döm om vår förvåning då det ett par dagar senare kom vatten från det lagade stället lik väl förbaskat! Jag höll på att gå i taket men min kära Jocke behöll lugnet och började fundera på varför det läckte igen. Lösningen var enkel...våra täckglas visade sig hålla kondensen så bra att vattendropparna på nåt sätt letade sig in utanför silikonet och då droppade längs med ramen utanför karet. Låter helknepigt men detta visade sig stämma!! Vi tog bort täckglasen och helt plötsligt slutade det att droppa från ramen och inte en droppe vatten har letat sig fram sen dess. Tänk va enkelt det kan va ibland.. *suck*

I morgon ska jag skjutsa Linda och hennes kompis till Skara Sommarland. De ska tillbringa hela dagen där med vatten rutschbanor och åkattraktioner. Kan slå vad om att dom kommer att ha riktig roligt. Själv ska jag klippa gräset och fixa till i trädgården. Måste ringa Anticimex oxå så att dom får komma hem en sväng och spruta för alla dessa små myror som bosatt sig på garageuppfarten. Höll på att bli en levande myrstack idag när jag störde några bon samtidigt då jag rensade bort ogräs.

Helgen ska vi tillbringa i Göteborg hos min kära syster och hennes familj. Behöver jag tala om att jag ska pussa på mina underbara små syskonbarn Linnéa och Saga? Nä, trodde väl inte det.. *ler* Och moster som man är så har jag med mig lite presenter.. Hittade ett par fina "studsbollar" till dom PÅ Lidl, såna bollar man sitter på och hoppar omkring med. Sen hittade jag jättefina utklädningskläder på Överskottsbolaget, en liten silvrig kjol men en liten fin pälskantad kofta + halsband... Ska kolla in deras relativt nystartade saltvattensakvarium oxå. De har nu fått lite fiskar som bor i deras korallrev. Ska bli spännande att se det.

Mammas operation gick jättebra. Körde hem henne idag, hon längtade hem och ville inte stanna kvar.Förmodligen så var maten inte god *fniss*.

Idag har det verkligen varit underbart väder ute. Även nu, kl 23.45, är det underbart varmt och skönt i luften. Är ganska svårt att komma i säng i tid. Stackars Jocke jobbar fortfarande och han är förmodligen ganska trött på morgnarna, jag och Linda kan ju sova extra länge eftersom vi inte har nån tid att passa.

Nä, nu ska jag kolla slutet på CSI Miami. Sov så gott!