

Skall skicka den till Skåne idag. Byggt en låda till den så jag hoppas verkligen att den är hel när den anländer. Hoppas åxå att nya ägaren blir nöjd. Och vilket bök det vart!! Maken tröstade med att det kanske kunde finnas lite extrapengar till hösten och köpa ett större akvarium till diskusarna i alla fall. Jag får väll hänga vid i den tampen.
Diskusarna.
Igår fick de sig ett ordentligt vattenbyte och en ny lite större rot jag hittat undangömd här hemma. Nu har de lite mer att gruffa över. Har i dagsläget 2 par går i akvariet och ett "kanske" par. Alla är friska och feta.
Krabbor.
Det fick sig en storstädning igår med. Hela burken tömdes och de fick lite nytt vid omstarten. Byggt berg med kolsten och mindre rötter så nu ser det riktigt trevligt ut där i. Många gömmor för de två krabborna, men herr krabba sitter gärna och visar upp sig.

Övriga akvarium.
Ancistrus bebbarna lever ännu. Skönt att man löste problemet med föräldrarna. Övriga fiskar mår bra. Avlivade en platy hane här om dagen då han var rätt sönder mobbad av en annan hane. Har en Torpedplaty i yngelvaggan nu. Hoppas på fler "Torpedare" för de är verkligen min favorit sort av platys.
Pv'n
Var på Volvo marknad i Munktorp i söndags. Vi han plocka ihop Pv'n (fick toppen den 22 maj) så vi körde den dit. Den går som en dröm... Var riktigt skoj att titta runt på marknaden och eftersom det var så fint väder hade även många andra tagit sig dit i sina gamla Volvos. Inte för att skryta, men vår Pv var bland topp 5 av alla Pv bilar som var där. Inredningen skrymmer vår men har ett nytt innertak liggandes som skall monteras och nya dörrsidor m.m. skall köpas i vinter. Får vi bara plocka på det rätta grillgallret med rätt emblem och kapslarna till fälgarna så är det yttre "klart". Besiktigade förövrigt den i tisdags och den gick igenom med blankt papper!!


Lokorna
Hmmm.... de ser inte ut att må så bra. Men de växer ändå.

Övrigt.
Det knatar på.. Har var ett par hektiska veckor men nu börjar det lugna ner sig. Peppar peppar... Det hänt personliga saker som verkligen inte vart skoj att tagit itu med, hoppas verkligen inte att det skall hända igen. Och skulle det hända igen så sitter antagligen min make i fängelse och den person som orsakat våra problem är invalid. Det finns verkligen många människor därute som varken skulle få skaffa barn, familj eller enligt min mening ens få finnas till pga deras brist i omdöme och mycket annat hur fan man beter sig emot andra människor och framförallt barn.
Med dessa ord avslutar jag min blogg. Ha det gott alla snookers!
Hoppas det vänder för er, alltid trist när ekonomin skiter sig.
/B