Idag står skalar paret och putsar på insugsröret till filtret. Ingen får komma i närheten. Fasiken! Jag måste montera ihop bänken nu!!! Släkt i karet nu så hoppas de håller sig tills imorgon och att man fått monterat ihop bänk och lodat akvariet. Och hoppas att de trivs i sitt egna lekakvarium med. Jag skall försöka göra det så mysigt som möjligt.

Sebrafiskarna verkar bara fortsätta porra och äta... Gör de aldrig något annat?

Grodorna är bombade i knoppen. Vad är det för roligt med dem?? De är ju bara dryga! Försöker mata dem men de är överallt förutom vid maten... som sebrorna äter upp.

Ser fortfarande de små ynglena simma omkring, så de lever än. Funderar på att tömma akvariet i alla fall. Tar ur det mesta av vattnet och då följer ju en del yngel med. Försökte byta en del vatten idag i 20l, men varje gång fick jag med yngel i koppen. Tänker hälla tillbaka det vatten jag tagit upp från karet. Bära eller brista? Återstår att se.

Bakade kolakakor igår... himmelskt goda vill jag lova.. och tomtarna har inte gått i ide än. Tänkte baka mer i morgon, ev. kanel bullar och mockarutor. Får främande i helgen som vill gratta dottern och sonen i efterskott. Ungarna har ju legat i vattkoppor, feber och gästerna har vart sjuka de med. Uppenbarligen verkar hela Sverige vara insjuknat nu för tiden. Peppa peppa så har en annan klarat sig från det mesta i registret av sjukdommarna.

En sväng till tippen imorgon i alla fall. Ett MÅSTE! Hela altan är fyld med bråte sedan julklappar och födelsedagspresenter. För att inte tala om makens kartonger efter jasplanet och något annat modellplan han håller på att montera ihop. Men såklart står det ju lite kartonger efter en annans bravader med.

Nä, undra om jag skall gå och titta på tv... eller montera akvariebänk kanske...