..önskar jag alla glada läsare! Tyvärr så ligger ungar och jag sjuka. Jag har dragits med ett hemsk halsont och snor som packats upp i hjärnan.. känns det som. Ja ja, det behövdes ju "bara" 6 doseringar näs spray för att kunna andas igen.

Ungarna ja... Dotra segnade ihop igår kväll. Hon vart allmänt hängig och glansig på ögonen. När inte inte ville komma och ät middagen så kännde jag på hennes panna. Glöd het!! Tog temp på henne, 39,6. I med Alvedon och hon kvicknade till rätt snart. Sonen har vart gnällig och jag har trott att det vart tänder på G. Men i natt vaknade han glödhet han med!! Tog aldrig temp, men gav honom alvedon med och vaggade honom i sin vagn tills han somnade vid 5-5.30 snåret. Innan han vaknade hörde jag Tindra satt och yrade och gnydde på sitt rum vid 2.30. Så man har väll eg. inte sovit mycket i natt, utan det har vart febervaka mestadels.

Så nu på morgonkvisten har vi avbokat kvällens festligheter hos ett par bekanta. Lite onödigt att släpa ut ungarna nu och dessutom ev. smitta hela deras familj. Väldigt onödigt m. tanke på att väninnan skall föda om en vecka!! Hoppas hon kniper över till det nya året om det skulle sättas igång idag!!

Ja, vad har vi mer!? Akvariet är nu borta i alla fall. Äntligen!! Diskusarna är fortf. kvar. Har vart lite dispyter på priset, men va fan! Gå köp de billiga diskusen och skit i att en bry sig om mina sötnosar då!! Men ev. kanske jag har en seriös handlare på G. Hmm... ordet seriös låter så... oseriöst.
Men fortf. är allt i en enda röra. Akvariet hämtades pang poff, och det nya har vi inte ens plockat upp!! Så det står på en frigolitskiva i badrumet halvfyllt så länge. Har inte haft ork med dessa helger, födelse dagar och förkylnings- veckor.

Nu skall jag gå och lägga mig i ett bad! Ha det gott!!