Arkiverad tråd – read-only.
ja som sakt min rot vill INTE sjunka.. hur lång tid kan det ta? ska jag ta nån sten och knyta fast den med fiskelina?
Om du kan koka roten någon-några timmar sjunker den sedan snabbare.
Det kan nog ta lite tid innan en rot sjunker annars.
Det beror på hur tjock roten är och hur lång tid det tar innan den är tillräckligt vattenindränkt. Men man kan ju också binda ner den som du föreslått.
om du kokar den så låt den svalna i kastrullen, ta inte upp den därifrån utan låt den ligga i vattnet.
Jag hade en rot som jag badade i 2 månader i sträck en badbalja med tyngder på sig, koka i omgångar, slängde in i frysen, borra hål i den mm. Jag höll på i ett halvår med rot j***n. Ja jag gjorde allt men inte sjunk den.
Efter ett halvår så fick jag rådet att sätta fast den i en stor plexiglasskiva med distanser mellan. Så jag fick tömma hela karet, sätta i roten med plexiglaset knö in sand imellan och fylla sand till önskad nivå och då låg den stilla i botten.
Här fick du några råd hur man kan göra ;)
Lycka till!