Tjena!
Som lekman så kan man ju bli lite ställd ibland.
Och nu vet jag inte riktigt hur jag ska gå till väga för att hjälpa till på bästa sätt.
Min Melanochromis Auratus hona simmar plötsligt omkring och ser ungefär ut som om hon suger på en alldeles för stor karamell.
Å ja, hannen har varit riktigt fjantig och grinig den senste tiden å "lekt" omkring henne. Så jag misstänker att det kanske resulterat i små kottar.
Men nu vet jag inte riktigt hur jag ska gå tillväga.
Ska jag redan nu flytta över paret i ett litet akvarium tills ynglen är kläckta? Eller ska man vänta och se vad som händer först?
Eller kanske bara flytta honan?
Korkad fråga: Kan honan plocka upp stenar och fejkruva dem av ren instinkt om hanen är dålig på att "leverera"? Eller kan hon även ruva obefruktade ägg? Bara så att man vet att hon e värd alla ansträngningar? Hon e lixom lite dålig på att gapa på kommando så man kan se vad det är hon tuggar på. <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
/Bekymrad husse
