Nu hann Johnny före med sitt goda inlägg och skriver i stort sett det jag också tänkte göra, men jag hade redan skrivit klart mitt inlägg så fyller på lite ändå;
Det finns säker många anledningar till varför en del fiskar - och vi ser det ofta hos corys - upträder kompulsivt, till exempel simmar upp och ner vid rutorna.
Det Bygert är inne på, instämmer jag med.
Men först måste vi skilja på vad som är ett kompulsivt beteende och vad som är det beteende vi ser hos de flesta fiskar när det är matdags eller när de är nyfikna, som till exempel discusar kan vara.
Efter en tid som akvarist får man öga för hur fiskarna uppträder i karet, man lär sig olika arters beteende och ser direkt när något inte stämmer. Ett exempel på detta är det som på engelska kallas "pacing" - och som trådskaparen beskriver.
Till att börja med kan man leta upp artiklar och diskussioner på nätet, och det tar inte lång stund att läsa sig till det man oftast själv misstänker är orsaken till pacing-beteendet.
Det finns några enkla regler att hålla sig till för att få bukt med detta.
Som så ofta förr, får vi gå tillbaka och lära oss lite om de fiskar vi ämnar sätta i karet, ta reda på hur de lever - fiskar som går själva eller i grupp, är det kanske en stimfisk?
För en svepande generalisering, och för enkelhets skull, säger vi "corys". Dessa har ett utpräglat gruppbeteende, nästan så utpräglat att man kan kalla det stimbeteende, men inte riktigt.
Storlek har betydelse.
Vad vi ofta glömmer är att fiskar rör sig på större ytor än de vi tillhandahåller i våra kar. Det är till exempel rörelse och förflyttning, från ett ställe till ett annat, som får stimmande tetror att "stimma". Stimmandet kan bero på fara, eller att fiskarna rör sig från ett ställe till ett annat, för att kanske finna mat.
Har vi ett större kar och många individer kan man oftare se ett stimbeteende (som inte är triggat av utomstående fara, en aggresiv och hungrig fisk till exempel) när de förflyttar sig kortare sträckor.
Ett kar, även om det är stort, är dock snart inpräntat som en välkänd omgivning - och stimmandet avtar.
Nu över till corysar; (och vi generaliserar med namnet, som sagt). Vi ser dessa i naturlig miljö simmandes i stora grupper över sandplättar, täta växtsnår, rötter, grenar, blad o.s.v.
De är, mer eller mindre, ständigt på jakt efter mat, och är opportunister - de slår sig ner där det för tillfället finns något att äta - sedan vidare, the moore, the merrier.
De stimmar inte i ordets rätta bemärkelse, men finner en trygghet i antal och rör sig i stora grupper.
Vi vill inte se våra corysar "go pacing" utan vi vill se dom "go gracing" - för att använda engelskans ofta överlägsna uttryck.
Så, större ytor (storlek på karet) och en adekvat inredning och antal corysar är A och O.
Man ser pacing oftast i kar där antalet corysar inte är tillräckligt högt och/eller där inredningen gör att de vill förflytta sig till ett ställe som verkar bättre för dom. I naturen finns inga glasrutor, och därför inget pacing-beteende som sådant. Men man kan kanske kan tänka sig hur fiskar som blir instängda på mindre utrymmen beter sig - de vill därifrån!
Givetvis kan en grupp corysar, alldeles nyligen isläppta i karet, under en kort period uppträda lite stressigt förvirrat. Men, har karet rätt förutsättningar ser man att gruppen snabbt finner sig tillrätta och endast tillfälligtvis får en eller några tuppjuck och drar utefter rutorna - detta går dock över snabbt när de ansluter sig till den större gruppen.
Storleken på karet och därmed miljön spelar alltså en roll här, och hur inredningen är beskaffad. Finns det olika "ställen" för en grupp corysar att undersöka ges också fler tillfällen att röra sig i området.
Är inredningen lite åt det spartanska hållet, kanske enbart en sandbotten, någon sten och ett par växter - och dessutom åt det mindre hållet, och naturligt nog då, mindre antal fiskar i gruppen - ser vi snart att fiskarna blir liggandes stilla, eller börjar försöka ta sig därifrån - pacing vid rutorna.
Pacing-beteendet är trist att titta på - och ännu tristare för fisken i fråga - och är inte detsamma som när de är nyfikna, matglada eller "leker" i en vattenström o.s.v.
:)