Var köpa växter Uppsala?

#1 - 19 november 2011 17:33
Hej har varit i tre fyra butiker i Uppsala efter växter och tycker alla har dåligt med växter. Har ni någora tips på butiker med bra utbud av akvarieväxter i uppsala dess närområde?
#2 - 21 november 2011 10:58
Nej inga bra tips, ibland har akvarie/djurhobby bra växter men lika ofta är det slut/urplockat.

tycker ofta dom flesta zoo/akvariebutiker har dåligt utbud förutom standardutbudet här i stan tyvärr. Själv har jag börjat ögna mot nätet och se vilka som skickar när det är kallt ute.
#3 - 21 november 2011 12:19
Nog inte bara i Uppsala som det är dåligt sortiment på växter i akvarieaffärerna!
Tycker att även här nere i Skåne är det rätt så uselt, oftast halvtomma kar med någon enstaka vissen växt!
Dessutom är utbudet av arter alldeles för klent, oftast samma standard sortiment i alla affärer dvs mest sumpväxter.
Förr i tiden om man går tillbaka några årtionden var det vanligt med många olika Cryptocoryne arter idag ser man bara 2-3 arter.
Och vart har Barclaya longifolia tagit vägen, min favorit bland akvarieväxter!:confused:

Thaifighter
#4 - 21 november 2011 16:07
Vilka säljer växter på nätet?
#5 - 21 november 2011 16:41
www.plantswap.se är bra sen finns ju alltid Tradera:)
#6 - 21 november 2011 16:54
Tack, jo tradera har jag koll på och tänkte köpa ytväxter där.











Annons