Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Guldsöms yngel

Arkiverad tråd – read-only.

Frågan jag ställer redan nu är, gör dom alltid såhär?
Rent allmänt med substratruvare vill jag gärna ha kommentarer och svar också :)

I lördags morse (7 dar efter hemkomst), så hade min hona pepprat en sten med rom där de båda putsat i ett par dar :D Igår såg jag på morgonen att någon grävt 2 ordentliga gropar i sanden i närheten av rommen. För ungefär en timme sedan gick jag förbi och såg till min förtjusning att honan kör i skytteltrafik mellan rommen och en av groparna, jag förstod snart att kläckningen är i full gång (det syntes inget bland rommen för 3 timmar sedan). Som trollbunden spenderade jag en trekvart sittandes på golvet :) Hanen kommer emellanåt och försöker putsa lite lätt på honan fast han flyttar inga yngel.

Lyckades inte få ett enda bra foto och har inget att filma med :( men jag vill åtminstone visa upp något. Honan som vaktar rom, hane, yngel som blivit flyttade.


[ATTACH=CONFIG]36169[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]36170[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]36171[/ATTACH]
Fasen va fina guldsömarna är när de färgar ut ordentligt :) Hoppas det går bra med dina yngel!
Idag har hon flyttat ynglena till den andra gropen de grävt :)

När behöver man hjälpa till med matning och vad för något är lämpligt? Jag antar att det är gulesäcken dom sprattlar vid nu så när den är borta eller?
Sent igår flyttade hon dom till en tredje ny grop, idag hade hon flyttat tillbaks till grop #2 och för nån timme sen hamnade dom i grop #4. crazy fish :)
De brukar hålla sig till gulesäcken i sisådär 7 dagar därefter kommer du att se att de simmar fritt kring mor och far. I detta läge är det lämpligt att börja mata. Artemi är ett tips.

Så här matar jag mina yngel:
Kör du med egenkläckta eller tinade? Jag vet att jag letade efter ägg att kläcka när kakaduorna fick yngel men det var svårt att hitta..butikerna hade det inte för dom ansåg att det var en onödig parasit-risk.
Förresten artemia har man väl inte frusen, jag tänker nog på cyclops eller dafnia eller vad de heter..
danne0301 skrev:
Kör du med egenkläckta eller tinade? Jag vet att jag letade efter ägg att kläcka när kakaduorna fick yngel men det var svårt att hitta..butikerna hade det inte för dom ansåg att det var en onödig parasit-risk.

Förresten artemia har man väl inte frusen, jag tänker nog på cyclops eller dafnia eller vad de heter..


Jag körde med skalad artemia snaste svängen jag fick kakaduayngel då jag inte orkade pyssla med kläckning och grejer och det funka klockrent:) Sen varierade jag lite med micromsak och nersmulade flingor när de blivit lite större.

Tycker oftast inte att ciklidyngel brukar va så kinkiga
Jo den har jag läst tidigare och blivit sugen på att testa själv :) men det är själva få tag på äggen som är det problematiska.
Tack för tipset! Har inte tänkt postorder för 5 öre faktiskt :)
Hur länge räcker en 50ml burk nån som vet?
Hur går det med ynglena? :)
typ hur länge som helst! ett kryddmått ägg ger ungefär 200 000 artemia. så det räcker bra länge :P
Det knallar på, säkert ett 40-tal eller mer som är frisimmande nu, eller om man kallar det så när dom håller sig till uppväxtgropen +-1dm :) Mamma vaktar fortfarande stenhårt fast jag har sett en hel del som irrat sig bort (dom lär inte leva länge med övriga invånare...)
Artemia beställt! :)
Om du kör med ett kryddmått per dag så har du för 50 dagar och normalt bör det räcka med halva den tiden på artema, kanske mindre sedan kan du gradvis introducera fryst cyclops, flingor och allt möjligt du kommer över.
kanske är dags att flytta ynglena till ett yngelkar? tips: sug upp dom med slang..precis som när man byter vatten. funkar skitbra.
Sketans också, har haft fullt upp två dar och inte kunnat ta mig tid att fiska upp dom små. Igår sent såg jag att hela stimmet med moder var en bit bort bland stock och sten och simmade. Kul, men vänta vad gör Viejita honan? Slurp..slurp slurp..gömma sig. Hon sög nog i sig ett 15-tal yngel den minuten jag tittade. I morse var honan med ett tiotal yngel i gropen men mitt på dan var de slut. Inte helt oväntat med de invånarna men lite synd att jag inte låg på tidigare.
Innan några kommentarer så ja de går just nu med dvärgarna i bara 222L, "i am a man with a plan", frugan vet inte riktigt ännu att de bara måste ha ett 600 eller större de närmsta månaderna ;)

Hoppas de leker igen för det var otroligt kul att följa :) Och nu har jag artemia hemma att kläcka också :)

Tillbaka till kategorin












Annons