Allergi, röda mygglarver.

#1 - 18 februari 2002 07:19
Är det någon här som känner till på vilket sätt en allergiker kan reagera på röda mygglarver?

GooGoo
alias Helen & Ted
#2 - 18 februari 2002 08:55
Hej!
Flickvännen råkade klia sig i ögonen efter att ha matat med röda mygg. Efter det så svullnade ansiktet/ögonen igen och hon fick svarta ringar runt ögonen....och hon är inte allergisk mot nåt annat !
Så var försiktiga med röda mygglarver.

Mvh Ingemar
#3 - 18 februari 2002 09:00
Tack för svaret, det är ju bra att veta!

GooGoo
alias Helen & Ted
#4 - 18 februari 2002 09:02
En handlare berättade för mig att han är över allergisk mot dessa sedan han gjorde misstaget att inte tvätta händeran efter utfodring.

Han kliade sig i håret och i örat mm.

Resultat:

Röda utslag, kliande sår, håravfall mm.

Nu kan han inte vara i närheten av dessa längre.

Jag matar ibland med röda mygg men är väldigt försiktigt.

Vet dock inte om det ligger nån substans alls i påståendet att de är giftiga/allergiframkallande.

/Peter

#5 - 18 februari 2002 09:11
Hej Peter!
Får man utslag och håravfall så är dom nog våldsamt "giftiga", dessutom varnas det överallt för dom så substans finns det nog! Vår 14-åriga dotter (med eksemproblem) får i alla fall INTE pyssla med dessa mer!

Ha det!

GooGoo
alias Helen & Ted
Kjell Fohrman
Administrator
#6 - 18 februari 2002 09:13
Hej Helen & Ted,
Främst handlar det om kontaktallergier (dvs utslag etc.), som många kan utveckla efter att ha kommit i kontakt med röda mygglarver. Det riktigt allvarliga är ju att det kan utveckla allergier även mot andra saker.
Att de är allergiframkallande finns det vetenskapliga undersökningar som påvisar.
Det är inte heller alltför ovanligt att det hela också utvecklas på så sätt som Ingemar och Peter beskriver nedan, en del kan inte ens gå in i en lokal där det finns ett paket röda mygg, utan att få symptom som igensvullna ögon etc.
Värt att notera är också att det inte bara handlar om frysta röda mygg, utan frystorkade har faktiskt i undersökningar visat sig vara ännu mer allergiframkallande.
Akvaristiska hälsningar
Kjell


#7 - 18 februari 2002 09:18
Hej Kjell!

Nu åker dom vi har i frysen ut!!!<img src=icon_smile_evil.gif border=0 align=middle>
Det är nog tur att Nathalie inte har tagit i dom ännu...det hade nog slutat på akuten!<img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle> och roligare kan man ju ha!

GooGoo
alias Helen & Ted
#8 - 18 februari 2002 14:53
<img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle>Dem borde helt förbjudas. Iallafall måste man varna mer om detta.

#9 - 18 februari 2002 17:58
Just precis, bort med skräpet bara!<img src=icon_smile_evil.gif border=0 align=middle>

GooGoo
alias Helen & Ted
#10 - 19 februari 2002 08:40
Hej!
Har själv råkat ut för att ha fått exem av röda mygglarver.
För cirka tre år sedan glömde jag att tvätta mig direkt efter att jag matat med röda mygg,problemet kom sedan efter ett par veckor.
Det som händer är att höger hand & arm känns som att den kommer att
torka ut och spricka,det händer på ett par minuter.Hudsalva hjälper!

#11 - 19 februari 2002 08:52
Vad läskigt!
Dock bra att veta att hudsalva hjälper om någon skulle drabbas, men risken här hos oss är inte speciellt stor eftersom våra "röda ligister" åkte på huvudet rätt ut i soptunnan igår! <img src=icon_smile_evil.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_evil.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_evil.gif border=0 align=middle>

GooGoo
alias Helen & Ted
#12 - 19 februari 2002 19:36
Kjell du borde lägga ut en stor varnings text på startsidan så att alla kan få ta del av denna larvs hemska egenskaper

#13 - 19 februari 2002 20:00
Egentligen tycker jag nog att affärerna borde varna också! Speciellt när så många barn pysslar med akvarium och allergier är så utbredda!

GooGoo
alias Helen & Ted
Kjell Fohrman
Administrator
#14 - 20 februari 2002 08:21
Angående varningstext:
Jag har skrivit om Röda Mygglarver under avdelningen "Foder". Jag tror sedan inte det hjälper att sätta upp stora varningstexter, idag ökar ju t.ex. rökningen trots varningstexten på paketen. Så i längden är det nog bara upplysning som gäller.
Tyvärr är idag Röda Mygglarver så inarbetat att det säljer av sig själv, ingen affär har råd att inte sälja Röda Mygg då går kunderna till konkurrenten istället och ingen grossist har råd att låta bli att sälja röda mygg om de vill sälja frys foder.
Jag vet jag har själv haft både affär och varit grossist och det hjälpte inte att jag skrev varningstext både på paketen och på skyltar, det var det som sålde i alla fall. Man bryr sig inte om varningar - så länge man inte har drabbats och då är det ju lite väl sent.
Sedan för att vara lite elak <img src=icon_smile_evil.gif border=0 align=middle> får jag väl säg att i detta fall straffar sig synden själv, värre är det ju med sådana problem som att man inte byter vatten på akvariet, eller att man har för stora fiskar i för små akvarier. Här är det ju tredje part som drabbas.
Akvaristiska hälsningar
Kjell

#15 - 20 februari 2002 08:32
Du har rätt....men det är trots allt synd om dom det drabbar. Speciellt barn, vars föräldrar kanske precis som vi inte hade en aning om farorna!

Men det är väldigt bra när information kan spridas så här i alla fall! <img src=icon_smile_approve.gif border=0 align=middle>

GooGoo
alias Helen & Ted
#16 - 25 februari 2002 07:30
Hmmm tycker nog att en varning på första sidan inte vore helt fel. Det skulle nog vara en och en annan som skulle tänka sig för först.

#17 - 25 februari 2002 15:31
Varningstext och varningstext, det har uppmanats att man skall tvätta händerna efter att handskats med röda mygglarver i alla år såvitt jag kan minnas.
Problemet är väl snarare att det varnas på samma sätt på alla sorters frysfoder.
Risken är väl kanske snarare att man då inte bryr sig om någon varning överhuvudtaget.
Vem kan t.ex. ta en varningsskylt för svag is på allvar när det är befogat om den sitter uppe året runt, vare sig det är mitten av augusti eller varit 25 grader kallt i 3 månader.
Varna isället när det ät befogat och inte annars, eller skall vi ha det som i USA där det skall varnas för allt i alla lägen för att man inte skall kunna stämmas när folk inte kan använda sitt förnuft som man borde kunna förvänta sig att de har.
Varna när det är befogat och inte annars, så KANSKE folk tar dem på allvar.


#18 - 8 april 2002 21:15
Jag tillhör röda mygglarvs allergikerna, och jag är även allergisk mot tubifex. Det gäller alla frysta, färska och torkade former av dessa foder.

De första åren som jag hade akvarium matade jag med röda mygg och tubifex utan att jag hade några allergiska symptom, men så helt plötsligt blev jag allergisk. Det lär vara deras motsvarighet till vårt hemoglobin som ger de allergiska symptomen.

Mina symptom när det gäller huden är först att jag känner klåda, sedan kommer det röda utslag och vita bubblor som som svider, det påminner om hur man blir när man tagit i brännässlor, fast värre. Detta håller i sig i ett par timmar, även om kontakten med mygglarverna bara varade några sekunder och även om jag sköljt rent ordentligt så fort jag upptäckt problemet.

Klådan på huden är dock inte det värsta. Det värsta är om man råkar få det i ögonen. Det räcker med att man får ångor av mygglarverna i ögonen så börjar de klia och svida. Det vanligaste är dock att man har råkat få röda mygglarver på händerna och sedan råkar ta sig vid ögonen. Detta resulterar i mitt fall till att mina ögon svullnar upp, blir blodsprängda och gör så ont att jag inte kan göra annat än att först skölja kraftigt med rent vatten och sedan lägga mig ned med slutna ögon och gråta och vänta ett par timmar tills smärtan ebbar ut.

Varken röda mygg eller tubifex är särskilt bra foder ur näringssynpunkt. Röda mygg har ett ganska lågt näringsinnehåll och tubifex är mycket fett. Båda sorterna är också kända för att ha med sig parasitägg (speciellt ägg från gälparasiter) som är mycket tåliga och kan överleva nedfrysning etc och därför kläckas och infektera fiskarna i akvariet. Röda mygglarver har också ett exoskelett som kan fastna i tarmarna och orsaka förstoppning på vissa fiskar. Enda fördelen med dessa foder är att många fiskarter tycker de är aptitretande och därför gärna äter dem.

Jag har vid flera tillfällen råkat ut för oplanerade kontakter med röda mygg. Oftast har det då rört sig om att jag har besökt någon akvarist som har matat med röda mygg (behöver inte vara samma dag eller ens samma vecka) och råkat spilla lite grann någonstans. (Speciellt vanligt vid matningshålet.) När jag sedan råkar komma i kontakt med denna yta så kommer symptomen efter några sekunder och man känner igen det direkt.

Om jag fick bestämma skulle man inte få köpa röda mygg i Sverige utan recept utskrivet av veterinär. Enda anledningen till att mata med röda mygg borde vara om man har nyinskaffad fisk som matvägrat allt annat man försökt med, då kan det vara berättigat att mata med röda mygg tills man lyckas vänja in fiskarna på andra foder. Om man nu har berättigade skäl till att använda röda mygg bör man använda skyddshanskar och skyddsglasögon för att skydda sig själv vid hanteringen.

http://hem.bredband.net/maxstr

#19 - 30 september 2002 19:42
Huvarligen. Att man skulle vara försiktig har jag hört, men så mycke trodde jag inte de kunde ställa till med!.. <img src=extra_smiley_timebomb.gif border=0 align=middle>

Nåja.. jag gör så här för att vara på säkra sidan när jag mnatar med frysta mygglarver: Tar upp dem ur frysen å tar av en bit som jag uppskattar till "lagom" för mina fiskr. Sen häller jag lite jummet vatten i ett litet glas, typ snapsglas eller äggkopp, sätter i larverna där i å låter dem vara där i ca 10-15 min. Tvättar då händerna under tiden! Efter att de tinat i glaset häller jag i en omgång, å ser till att allt e uppätet innan hälls i. Tvättar mig därefter igen.! <img src=extra_smiley_thumbup.gif border=0 align=middle>




#20 - 30 september 2002 19:52
Om jag kommer i kontakt med röda mygg och sedan inte tvättar mig ordentligt direkt efter utfodringen brukar det börja klia något otroligt på fingrarna.

Men det är ju en sak, en annan är huruvida fiskarna eller vattnet mår dåligt av det?

Vet du något om det Kjell?

Vi dricker ju inte akvarievatten heller så jag tycker ändå att fodret är berättigat om det inte förstör vattnet eller fiskarna. Förr vet jag att man pratade om att röda mygglarver levde i "förgiftade" vatten i Tyskland. Nu tror jag i och för sig inte att de är vildfångade så det är nog en skröna, men röda mygg har ju "alltid" ansett vara farliga.

Men det är säkert det mest sålda frysta fodret --- troligen för dess färg.

Kjell (eller någon annan förstås!), vet du något om näringsinnehållet i frysta röda, vita och svarta mygglarver? Cyclops? Dafnier?

/Micke

Mina akvarium...
Kjell Fohrman
Administrator
#21 - 1 oktober 2002 08:31
Hej,
Jag har aldrig hört talas om att röda mygg har orsakat problem med vattnet.
Jag vill inte påstå att Röda mygg lever i förgiftat vatten (och definitivt inte i Tyskland) åtminstone om man med det avser kemiska gifter, men däremot trivs de i starkt nedsmustat vatten. Detta har de gemensamt med Tubifex som också är ett problemfoder.
Jag känner inte till något om näringsinnehållet i de resp. fodren, men rent generellt kan man väl säga att fryst foder överhuvudtaget har ett ganska lågt näringsvärde jämfört med t.ex torrfoder, vilket dock inte förhindrar att det för många arter är ett utmärkt komplementfoder.
Själv använder jag mest cyclops och ibland artemia (bara till rovfiskar) som komplement till mitt frysfoder.
Att tina fodret innan man matar med det finns lika lite anledning till som att vi skulle tina glass innan vi äter den.
Akvaristiska hälsningar
Kjell












Annons