Arkiverad tråd – read-only.
Hej Alla,
Jag har ett litet kar som jag håller på att starta upp men tycker belysningen är lite svag för växterna. Jag kollade lite på ebay för att komplettera belysningen som just nu också är LED.
Skulle detta fungera? eller vad tycker ni?
http://www.ebay.com/itm/12V-5M-5050-SMD-300led-White-3000K-7500K-options-LED-Strip-Light-waterproof-16FT-/221065277770?pt=US_String_Lights_Fairy_Lights&var=&hash=item337884714a
det finns ju så många olika så man blir ju galen
I den här tråden
http://www.redbee.se/showthread.php/6456-Cheap-LED-lighting
finns länkar till den ebay ledstrip som jag använder (kolla freethefires inlägg). Har dessa till två av våra lar det ena en 30L kub och det andra ett 25L ganska lågt kar. I kubdn har vi en del marktäckande växter som spridit sig längs marken (istället för att växa uppåt) kan verkligen rekommendera.
Jag köpte den som jag länka till senast. Får se hur det blir. Om det inte blir bra ska jag köpa den du menar, det är ju så billigt
Re: LED för ett litet kar
Frida, den jag köpte tappade i styrka väldigt snabbt, idag beställde jag den du har. Hur är det för dig? Har din tappat mycket i styrk.
Hoppas du hittar denna tråd, det va ju ett tag sen.
Mvh/ e
Sent from my GT-I9100T using Tapatalk 2
LED för ett litet kar
Hej
Vi har den led-listen i två av våra kar. Den som vi haft längst har vi nog haft sen i mars och jag kan inte se att den skulle tappa nåt i styrka.
Vi har inte haft några problem alls med listen. Om du planerar att dela listen så måste du kunna löda.
Har bara gott att säga om den :)
Re: LED för ett litet kar
Kul, nej jag hade tänkt att ha hela Listen.
Tack för svaret
Sent from my GT-I9100T using Tapatalk 2