kommer det vara några akvarieutställningar/shower mm under 2019 i Sverige eller Danmark under 2019? När och var i så fall? Gärna där det även finns möjligheter att handla fina spännande ungfödare.
Allmänt meddelande
Kollapsa
No announcement yet.
Akvarieutställningar 2019 med ungfödare?
Kollapsa
X
-
Akvarieutställningar överhuvudtaget var det flera år sedan som det arrangerades - dock så hölls ett diskuschampionat förra året i Sverige. Killiutställningar brukar också arrangeras årligen (oftast i Köpenhamn men förra året i Stockholm). Malmö Akvarieförening är nog de enda som då och då arrangerar en akvarieutställning, men det är några år sedan.
De enda levandefödarutställningar jag kan påminna mig är de Guppyutställningar som sporadiskt har arrangerats. Däremot brukar Poecilia Scandinavia ha ett årligt möte där det för de närvarande efter föredragen brukar hållas en auktion där många intressanta levandefödare brukar säljas.Akvaristiska hälsningar
Kjell
Signatur 1. Frustra laborat qui omnibus placere studet
Signatur 2. Jag är inte tillräckligt ung för att kunna allt och inte heller tillräckligt gammal för att ha glömt allt.
-
Ursprungligen postat av BlueFizz Visa inläggSå akvariehobbyn har krympt mycket och är inte lika stor som den en gång var?
Kul i alla fall att några akvarieutställningar finns kvar - besök dom.
Akvaristiska hälsningar
Kjell
Signatur 1. Frustra laborat qui omnibus placere studet
Signatur 2. Jag är inte tillräckligt ung för att kunna allt och inte heller tillräckligt gammal för att ha glömt allt.
Kommentera
-
Ursprungligen postat av Aquavitae Visa inläggSGS kommer förmodligen ha sin årliga utställning 6-7 april med tillhörande auktion efteråt. //mvh
Kommentera
-
Ursprungligen postat av BlueFizz Visa inlägg
När vet man om den blir av? Kan man även handla guppy då?Senast ändrad av tummen; 2019-11-03, 12:15.
Kommentera
-
Utställningen blev av. Det är en medlemsaktivitet, men alla intresserade är välkomna att ta en titt. Efter utställningens sista dag hålls en auktion som är öppen för alla att buda på. Väldigt bra tillfälle att komma över rariteter och rena stammar. Har för mig medlemsantalet har ökat dom sista 2 åren. Föreningen heter Svenska guppysällskapet (SGS), hittas lättast via facebook numera. //mvh
Kommentera
-
Ursprungligen postat av BlueFizz Visa inlägg
När vet man om den blir av? Kan man även handla guppy då?
Kommentera
Kommentera