Zoopet


Artbeskrivningar för affärer | Bli vanlig medlem | Bli Goldmedlem
Resultat 1 till 6 av 6

Hybridvisning

  1. #1

    Standard Nystartat 182 liters hörn

    Till alla som funderar på att skaffa akvarium - läs så mycket Ni kan (till exempel här på Zoopet). Det finns hur mycket kloka och goda råd som helst.

    Efter att ha läst och funderat, fyllde jag i grus, några rötter och vatten och startade pumpen den 9 mars och skaffade lite varierade växter (sydamerika) den 12 mars. Därefter har jag fyllt på med någon mer växt och några fiskar i taget med cirka 1 - 2 veckors mellanrum. Månljus installerat. Jag ska ha i lite mer fisk och någon växt till (troligen 5 pansarmalar och eventuellt 10 neontetror).

    Nu är jag uppe i 10 vinkeltetror, 2 ancistrus och 4 kakaduciklider. Byter cirka 20% vatten med 1 - 2 veckors mellanrum. Alla värden tycks ha varit stabila sedan starten. Den 2 april flyttade cikliderna in, 3 dagar senare är jag säker på att en av honorna vaktar rom i en liten grotta.
    Det är väl ett gott betyg?

    Med andra ord - ett stort tack till alla som skriver på forumet (och givetvis Ni som driver det)!

  2. #2

    Standard

    Skitkul att höra det går bra för någon för en gångs skull
    Bara kort på härligheten som fattas.
    Vescere bracis meis!

  3. #3

    Standard

    Klicka på min bild (brandmannen) så kommer Du till min beskrivning. Där kommer Du nog åt två bilder. Tyvärr var firrarna lite tråkiga och ville inte riktigt vara med på bild.

  4. #4

    Standard

    Karet ser riktigt bra ut

    Du får köpa lite primadonna fiskar som tycker om att bli fottade, mina står oftast i vägen för varandra när jag försöker ta kort på dom
    Vescere bracis meis!

  5. #5

    Reg.datum
    nov 2005
    Ort
    värmland
    Inlägg
    5 638
    Blogginlägg
    2

    Standard

    kul att du har lyckats.. som du säger så finns de ovärdeligt med information här på zoopet
    Mvh Andreas
    min zoon
    msn adress

  6. #6

    Standard

    Egentligen är det ju ganska enkelt (även om man kan misslyckas ändå). Om man bara tar sig tid och läser på, lyssnar på andra och kanske framförallt betänker att fiskar faktiskt är levande varelser (missförstå mig rätt - jag är jägare...).

    Men samtidigt måste man ju ha i bakhuvudet att även om akvariet går bra just nu, så kan det ju uppstå problem.

    Några primadonnor som gärna visar upp sig hade varit trevligt. Några tips? Jag vill hålla mig till Sydamerika.

Liknande ämnen

  1. Nytt kar, 105 l hörn
    Av Lubbe i forum 09. Mitt första akvarium
    Svar: 5
    När: 2005-12-19, 07:27
  2. Nytt kar, 105 l hörn
    Av Lubbe i forum 03. Inredning
    Svar: 0
    När: 2005-12-18, 18:23
  3. Döende växter i nystartat 170 liters...
    Av lisi i forum 06. Växter och alger
    Svar: 35
    När: 2004-11-08, 12:23
  4. Juwel Hörn
    Av rainer i forum 01. Akvarier och tillbehör
    Svar: 0
    När: 2003-12-21, 16:03
  5. Nystartat 90 liters
    Av Solen i forum 09. Mitt första akvarium
    Svar: 1
    När: 2003-09-23, 15:05

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  


Om oss | Kontakta oss


Allt innehåll är copyright © Fohrman Aquaristik AB