Hej!! Jag har en gul molly hane tillsammans med 1 black molly, 2 silver molly, 1 dalmatin molly (alla honor). Kommer dom att korsas? Går det att korsa en gul molly med black molly??
Mvh/ Sarah
Hej!! Jag har en gul molly hane tillsammans med 1 black molly, 2 silver molly, 1 dalmatin molly (alla honor). Kommer dom att korsas? Går det att korsa en gul molly med black molly??
Mvh/ Sarah
Ja, der är samma art ,Poecilia.
hans-göran
hgl
Hej!!
Undra vad det kan bli för färger??
Mvh// Sarah
Går inte att säga men...vissa kommer att bli svarta vissa gula en del blir en mix av färger fick en gång svarta med gult huvud , en hel del kommer att bli matta i färgerna, kort sagt det blir en överaskning för dig :o)
hans-göran
hgl
Hej!
Det ska bli kul att se.
Mollysar har ynglerna i magen i 4 veckor va?
Mvh// Sarah
Överraskningar är otroligt kul!<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Det är samma sak med guppys. Dom kan ju få vilka färger som helst...
----------------
<img src=extra_smiley_jump.gif border=0 align=middle>Maxim<img src=extra_smiley_jump.gif border=0 align=middle>
Ja runt 4 veckor, kom ihåg att höja tempen(27-28 grader) när det ser ut som mollyn är nära födsel, de kan få problem om temp är för låg.
Ser fram mot en rapport så småningom
hans-göran
hgl
Hej!
Jag hittade ett molly yngel i pumpen i dag, det var gult med lite svarta prickar!
Jag har satt ner det med de andra ynglerna i yngel akvariet.
MVH// Sarah <img src=extra_smilie_Betta_splendens.gif border=0 align=middle>
_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*
112 liter sällskapsakvarium
19 liter yngelakvarium
*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*