Zoopet


Artbeskrivningar för affärer | Bli vanlig medlem | Bli Goldmedlem
Resultat 1 till 13 av 13
  1. #1

    Reg.datum
    feb 2002
    Ort
    Floda utanför Göteborg
    Inlägg
    2 980

    Standard Miljarder små bubblor!

    Hej alla Zoopets!

    Framåt eftermiddagen / kvällen när vårt akvarium varit tänt ca. 6 timmar börjar enormt många små fina bubblor stiga mot ytan från växterna. Vad beror det på och är det bra eller dåligt?

    H<img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>H

    GooGoo
    (Helen & Ted, Stenungsund)

  2. #2

    Standard

    Fotosyntes kallas det och det är knappast farligt med syre
    eller hur.<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>


  3. #3

    Standard

    Det är precis så det skall fungera. Växterna förbrukar koldioxid och avger syre genom fotosyntesen.

    //Annika


  4. #4

    Reg.datum
    feb 2002
    Ort
    Floda utanför Göteborg
    Inlägg
    2 980

    Standard

    Hallå tjejer! <img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>

    Tack för svaren...egentligen trodde jag nog att det var så men Ni skall bara se hur MYCKET bubblor det blir till slut, växterna är "knökfulla" ( Götebengelska enl. Thorlake ) och det stiger strida strömmar mot ytan...rena kolsyran!

    H<img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>H

    GooGoo
    (Helen & Ted, Stenungsund)

  5. #5

    Standard

    Jag har sett detta i andras akvarier men inte i mitt eget. Kanske inte så konstigt då jag har fullt upp med att försöka få växterna att överleva i det bräckta vattnet. Har nyligen handlat in Vattenpest och de verkar trivas <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>.

    //Annika


  6. #6

    Reg.datum
    feb 2002
    Ort
    Floda utanför Göteborg
    Inlägg
    2 980

    Standard

    Det är nog inte bara bräckvatten som tar <img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle> på växter! Här hos oss finns det tre tarvliga Praktbotior som tror att alla tjusiga och för stora pengar inhandlade växter är någon form av sallad!!! Så nu har vi ett akvarium med en ny sorts växtlighet, typ nät-växter, helt perforerade! Jag lovar Dig att en vacker dag är dessa orange- och svartrandiga lika grön- och svartrandiga som GAIS fotbollsspelare (hemska tanke)...... om dom kunde hålla sig till alger i stället men nähädå! En rejäl <img src=icon_smile_blackeye.gif border=0 align=middle> skulle dom ha...eller kanske munkorg?

    H<img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>H

    GooGoo
    (Helen & Ted, Stenungsund)

  7. #7

    Standard

    Mina Argusar äter gärna av växterna i akvariet men de tycker mer om vissa växter än andra. Jag har tur. Argusarna äter mest av Vallisnerian som jag köper billigt på Uppsala akvarieförenings auktioner. Då kan Argusarna lika gärna äta Vallisneria som annan sallad.

    //Annika


  8. #8

    Reg.datum
    feb 2002
    Ort
    Floda utanför Göteborg
    Inlägg
    2 980

    Standard

    Jag tror att jag skall skaffa kaktusar i stället! <img src=icon_smile_evil.gif border=0 align=middle>

    H<img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>H

    GooGoo
    (Helen & Ted, Stenungsund)

  9. #9

    Standard

    Ja, kaktusar är nog bäst. Jag har provat med siden-växter i akvariet men Argusarna gav sig på dem också. Resultatet blev siden-växter med mycket fransiga blad <img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle>.

    //Annika


  10. #10

    Reg.datum
    feb 2002
    Ort
    Floda utanför Göteborg
    Inlägg
    2 980

    Standard

    Det är märkligt - att dom gör så mot den som föder dom....ah, där har vi det! Indragen matranson!!! Men.....pust....då äter dom väl ALLA växter.....<img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle>

    H<img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>H

    GooGoo
    (Helen & Ted, Stenungsund)

  11. #11

    Standard

    Ett litet tips på billiga växter är fredskallan. (Ja, jag vet att dom avråder från att använda dem i akvarier men mina skjuter nya skott hela tiden och är jättefina.) Utav en planta, från matbutiken kostar ca 40 kr, så kan man få ca 6- 10 mindre plantor till akvariet. Lite skillnad mot riktiga akvarieväxter som kostar ca. 30 kr styck.
    Sedan när man kommer hem med fredskallan så tar man av krukan och ställer växten i vatten ungefär upp till jordkanten. Sen dag för dag så tar man bort lite jord och fyller på mer vatten. Efter ca 1 vecka ska den stå helt under vatten och utan jord. Funkar jättebra. Inte ens påfåglarna äter upp dom<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>


  12. #12

    Standard

    Tyvärr håller jag inte alls med nettrax om att fredskallan är en bra akvarieväxt. Information om detta hittar du på
    http://www.zoopet.com/akvarium/vaxt.asp?NR=29
    och
    http://www.zoopet.com/akvarium/artikel_visa_vaxt.asp?NR=184
    Anledningen till att just denna växt faktiskt kan skjuta skott och t.o.m. någon gång blomma under vattnet är att växten i sig har lagrat en del näringsämnen som den sedan utnyttjar under vattenytan. Den kan dock inte tillgodogöra sig nya näringsämnen under vattenytan och när "sparkapitalet" är förbrukat så dör den. När den dör bidrar den till att det blir mer avfallsprodukter i akvarier och risken för algproblem ökar.
    Det är faktiskt mindre dåligt att ha plastväxter i akvariet än krukväxter, men snyggast och bäst är förstås riktiga akvarieväxter.
    Akvaristiska hälsningar
    Kjell



  13. #13

    Standard

    Visst dör de efter ett år eller så men det är ju bara att plocka bort växter som börjar se dåliga ut. Det ser man på dem långt innan de dör.
    Jag håller med om att riktiga akvarieväxter är snyggast. Det var inte det jag menade utan det var snarare ett litet tips om fisken hela tiden äter upp växterna. Då är ju fredskallan ett billigare alternativ och det har alltid funkat för mig<img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>


Liknande ämnen

  1. Små vita bubblor/prickar i vattnet?
    Av JonasB i forum 03. Labyrintfiskar
    Svar: 1
    När: 2005-09-03, 03:09
  2. Tusen Bubblor?
    Av robbygg i forum 01. Akvarier och tillbehör
    Svar: 5
    När: 2004-11-10, 09:56
  3. Små små fiskar
    Av profit i forum 09. Mitt första akvarium
    Svar: 5
    När: 2004-01-02, 12:48
  4. Små bubblor på vattnet
    Av Doran i forum 02. Akvarievatten
    Svar: 2
    När: 2003-10-12, 13:00
  5. små röda med små "gripklor" i vaje ände??
    Av Nina Falkestav i forum 04. Foder
    Svar: 3
    När: 2003-04-27, 00:28

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  


Om oss | Kontakta oss


Allt innehåll är copyright © Fohrman Aquaristik AB