Visa fullständig version : Sydamerikabiotp
Brevis06
2006-11-12, 11:06
Nu äntligen är jag klar med mitt 60 liters för mina apisto i huvudsak, visar inte ett tomt akvarie då alla vet hur det ser ut.
"Sand" från Södernalms akvarieaffär, eklöv, alkottar, bakgrund från Aquel (syns nog inte på dessa bilder. Torv längst ner, nät över det lagret och sen sanden,också PMDD så hoppas jag att lyckas, hade torvgranulat i förra besöket, det slammade igen heal karet!
vilka apisto har du/ska du ha?
Ser riktigt trevligt ut! Tror nog dina apistos kommer att trivas och leka! Har du någon bra lek grotta till dem?
Jens
Brevis06
2006-11-14, 09:14
Hej
Jo jag har en grotta längst ner till höger i karet,kanske inte syns.Sen bildas det massor av "grottor" av de rötter jag har i både under, bakom, Men förutom den grotta som består av en tubliknade konstgjord grotta som jag köpte på Södermalms akvarieaffär har jag medvetet låtit bli att lägga i fler stenar då detta inta ska finnas i någon större omfattning i biotopen, hoppas röttrena ska fungera bra.
Jag har redan Apisto Vieta par i så vi får se
Tack för komplimangerna
Jättesnyggt! Jannes sand gör sig verkligen utmärkt i akvarium, om man inte har röda räkor...........:)
Brevis06
2006-11-14, 21:15
Fotto taget innan vattnet färgats av torven, eklöven och alkottarna
Powered by vBulletin® Version 4.2.1 Copyright © 2013 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.