Visa fullständig version : Akvariemöbel
Hur stark ska en akvariemöbel som ska bära ett 200l vara om man bygger själv? Har någon exempelbilder/guider på stadiga bänkar?
leca/byggblock, aluminiumställning...?
Den finns en hel del trådar om just olika typer av ställningar och ritningar till både hörn och rektangulära akvarium här på forumet.
glömde skriva att jag vill ha den i bok :)
SpaderEss
2006-02-28, 21:33
då får du nog köpa en ny möbel som du vill ha och förstärka den med 45,45 reglar
SpaderEss: Kan du förklara nogrannare?
Kommer det att hålla om jag bara bygger ett skelett med 6 pelare á 45x45 och sedan skruvar på lite sidor och dörrar?
Daniel-74
2006-03-01, 00:08
Jag håller på bygger en bänk till mitt 650liters kar. Använder mig utav bänkskåp som jag ev skall förstärka med reglar eller extra skivor. Skall även ha ngn bra skiva ovanpå som akvariet kan stå på.
SpaderEss
2006-03-01, 00:23
du kan gå in på min zoon och kolla hur jag gjorde mitt regelverk.
http://www.zoonen.com/perzoonen/galleri.asp?oid=620021&gid=704293
men jag förstärkte inte någon möbel, jag byggde en helt egen
men du borde kunna bygga regelverket på ungefär på samma sätt
Vad är storleken på den?
Hur har du satt ihop träbitarna och vilka mått har de?
Hur bra tål spån(antar att det är det du täckt med) vatten?
Hur vet du att det du byggt är tillräckligt starkt och att man inte måste göra dubbelt så många "pelare"?
SpaderEss
2006-03-01, 01:13
1000mm lång, 470 djup och 700 hög.
jag har satt ihop 45x45 reglarna med 10mm c-tapp, även kallat plugg.
det är MDF jag har andvänt men den tål inte vatten så jätte bra men jag har täckmålat hela för att den ska klara lite stänk. förhoppningsvis så ska ju vattnet stanna i akvariumet;)
etersom jag har andvänt stag som går mellan benen så gör dom så dom inte sviktar ut åt sidorna. men ska man ha en längre bänk så kan det nog vara bra att ha ett benpar i mitten också för att sprida viktenfördelningen.
men enligt mina snickarlärare så går det nog att köra upp en bil på den så vi får hoppas att han har rätt:p
Har du limmat ihop alla med träpluggar? inte skruvat alls? Kan de hålla?
SpaderEss
2006-03-01, 11:04
japp. två stycken 10mm plgg i varje ände.
blir mycket starkare än vad man tror.
men om du inte har tillgång till alla maskiner till sånt så kan du lika gärna skruva
Läste du någon guide om hur man bygger?
SpaderEss
2006-03-01, 22:52
nej, jag skissade fram idén själv, sen så hjälpte mina lärare mig med några detaljer
det går även att bygga en stabil bänk med spånskiva, ist för att regla. Bara till att sätta ihop allt på högkant då. :) det klarar att lyfta mer än en bil kan jag lova :P
SpaderEss
2006-03-02, 00:43
det är jag däremot lite osäker till för att allt måste hamna precis i vinkel, vilket kan vara väldigt svårt.
klart att det skulle hålla för en del, men jag skulle i alla fall välja mdf istället för spån för att det är för poröst.
plus att jag tror att det är enklare att bygga utav reglar
men det är vad jag tycker:)
Schmaken Aär Söm Baoken :d
SpaderEss
2006-03-02, 01:18
exakt:p
Hur stark ska en akvariemöbel som ska bära ett 200l vara om man bygger själv? Har någon exempelbilder/guider på stadiga bänkar?
Jag skissade lite på min idé och gick in på Beijer (det finns andra också - ingen reklam alltså) och bad om hjälp. De var väldigt hjälpsamma och kom med en massa bra idéer. Gör det om du vill bygga själv! Det var roligt.
De översta fyra reglarna vilar på de fyra stående benen. Det borde gå att fylla akvariet med bly nu. Jag använde både långa skruvar kors och tvärs, trälim och vinkeljärn på insidan där uppe.
SpaderEss
2006-03-02, 11:16
det beror ju på vad man vill ha för sorts möbel, om man vill ha som Krax så har han gjort på bästa sätt men vill man ha mer som mig blir det mer arbete men man för ett skåp att ha allting i
men som sagt trälim är jäkligt bra. sen är det viktrigt att förborra så man inte spräcker trät. då är det bara att kasta den biten
Är inte spån och mdf väldigt känsliga för fukt och vatten??
Måste börja snart ;)
Ja jag saknar skåp att ha alla prylar i men nu kan jag ha två yngelkar där nere i stället. Behövde det för de ynglar av sig...
SpaderEss
2006-03-02, 23:22
säger fortfarande samma sak, mdf är bättre men en anning dyrare vilket jag tycker det är värt
Hur tåligt är mdf då?
Tillräckligt!:)
Vi gjorde ett test på jobbet hur mycket olika trä ämnen sväller när det ligger i vatten genom att såga upp ett antal bitar i storleken runt 3*3cm som vi sedan la i en stor skål med vatten i en dag eller två. Om jag inte minns fel så va skillnaden mellan MDF och spånskiva ganska liten.
SpaderEss
2006-03-03, 22:15
men det är även starkare
kan du inte bara klä in en befintlig alu bänk då?
joo, kanske, men det skulle inte vara samma sak att klä in bänkar. Jag gillar att bygga eget.
SpaderEss
2006-03-05, 23:06
kostar väl en slant extra då va?;)
vBulletin® v3.7.4, Copyright ©2000-2009, Jelsoft Enterprises Ltd.