handdator

Visa fullständig version : Har precis fått molly ungar


Jossefine
2006-02-26, 13:59
Är det något speciellt jag ska tänka på när jag precis fått mina molly ungar fick 8 st alla är pigga och krya..

PlatyYngel
2006-02-27, 17:00
Du bör ha dem isolerade från vuxna fiskar i t ex ett litet akvarium på 20 L, slamsuga botten när det ligger för mkt mat och skit där och så ska du hellst ha artemia till mat men det går jätterbra med fint smulat flingfoder.

Grattis!!

Marie J
2006-02-27, 17:51
Grattis till ynglena!

Jag har precis fått ett gäng black molly yngel med. Dom är så söta!

Jag tar aldrig ut ynglena från akvariet men ser till att det finns rikligt med växter som dom kan gömma sig. Jag smular mat som vanligt så dom får i sig lite mat dom med.

svea
2006-02-27, 18:08
Jag fick faktiskt oxå mollyyngel idag.
En fråga: kan dom vara grå/svart melerade?

mayday
2006-02-27, 18:43
är dom melerade kanske du lyckats odla fram egna dalmatinermolly

men dom färgar ut med tiden i alla fall mina.

att bara mata med artiema kan inte vara så bra då dom behöver vegetabiliskt foder också , jag varvar med flinger o artiema.
gav bara flinger i början men så fort jag mata med artiema så växte dom betydligt snabbare

svea
2006-02-27, 18:53
Mamma o pappa är vanliga svarta molly, pappan har lite vita stänk på magen.

Jossefine
2006-02-27, 20:25
Jag fick faktiskt oxå mollyyngel idag.
En fråga: kan dom vara grå/svart melerade?

jag fick med någon som hade den färgen typ gråa men de är nog för att du kanaske har silver molly med så har de fått ungar tillsmammans..