handdator

Visa fullständig version : Silikonat, skölja eller fylla?


Lubbe
2006-02-24, 17:40
Hej allihopa! :)
Jag silikonade fast bakgrunden mitt kar i tisdags, så det har stått och härdat i 3 dagar nu. Hade tänkt starta upp det imorgon.
Nu är det så att någon sade åt mig att jag borde fylla upp karet 3-4 gr för att få bort eventuellt "skit" efter silikonet, men räcker det inte om jag spolar ur det riktigt ordentligt ist? Är så jobbigt att bära hinkar fram och tillbaka..
Ha det gött allesammans! :)
/Evelyn

Azur
2006-02-24, 17:47
Det blir ingen skit av att silikon härdar. Bara att fylla, med andra ord.

Lubbe
2006-02-24, 17:51
Okej? Skumt att jag blev rekomenderad att fylla det så många gånger då.. menmen! Det underlättar ju för mig! :D
Då spolar jag bara ur det lite lätt och torkar bort lite fingervatryck helt enkelt :)

heeke
2006-02-24, 20:01
När det slutat lukta ättika är det lungt, då är det färdig härdet.

gigardt
2006-02-24, 20:08
För att vara på den säkra sidan så kan du ju skölja av silkon fogarna med ljummet vatten.Så brukar jag göra när jag siliconat.
MvH Richard

Lubbe
2006-02-24, 20:41
OKej, tack så mycket för era svar! Då slipper jag fylla upp det och jävlas! :D
Ska bli skönt att äntligen få sätta igång det, har blivit tokig av att ha alla grejor utan att kunna starta karet! :D