handdator

Visa fullständig version : Yngel akvarium


bobbyfuller
2006-01-11, 17:17
har sett att det finns yngelakvarie i plast 20 liters med lock duger det till
yngel?
/bobbyfuller

Birgitta W
2006-01-11, 18:10
Det beror väl på hur många yngel... Men vad jag sett här på forumet är det många som köper "Flaj-boxar" (tror det heter något sånt) på Ikea och har yngel i...:)

En del har fiskar i badkaret...:D

bobbyfuller
2006-01-11, 18:33
Det beror väl på hur många yngel... Men vad jag sett här på forumet är det många som köper "Flaj-boxar" (tror det heter något sånt) på Ikea och har yngel i...:)

En del har fiskar i badkaret...:D

Hur många yngel är ju lite svårt att veta för jag har tappat bort min spåkula:D Tänkte om det räckte med något simpelt typ en plastlåda på kanske 20-30 liter med en doppvärmare och filter funkar inte det?
eller kanske doppvärmaren ställer till problem i en plastbox?
/bobbyfuller

mmm
2006-01-11, 20:50
Jag använder "Flajbox", rymmer väl 20-25 liter(?). Den är dock lite för mjuk för att man ska fylla den fullt. Har doppvärmare i den och en luftpump... Fungerar bra (förutom att pumpen låter lite för mycket :D).

Malplacerad
2006-01-11, 21:13
Det beror på vad för sorts fisk det är som ska yngla av sig, småfirrar eller stora firrar? Typ guppys eller jaguar ciklider :)

Jag har 2st 54liters som jag drar upp mbuna yngel i, dock när de blir runt 2,5 cm och det rör sig om mer än 15 individer så ser det bra trångt ut.

Tänker skaffa mig ett 1 meters kar som de får simma i när de blir för "stora" :)

Hugin
2006-01-12, 05:01
http://www.ikea.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10103&storeId=2&langId=-11&productId=35256
Är det en sån här låda?

mmm
2006-01-12, 08:36
http://www.ikea.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10103&storeId=2&langId=-11&productId=35256
Är det en sån här låda?
Ja, det är den. Finns lock till också.

y0da
2006-01-12, 09:33
35,52l rymmer den maximalt. Men eftersom den inte är helt rektangulär så försvinner ju ett antal liter, skulle tippa på att man får in max 25-30 liter i den.
Vet inte hurdan "plastbytta" bobbydrunk far efter, men det bör väl funka tror jag. Men som sagt så säger ju inte storleken så mycket när man inte vet antal yngel och vilken art det är. Men för "normala fiskar" så tror jag inte det är någon fara när de är småttingar.
Bobbydrunk: Hör gärna av dig när du hittat din spåkula! :D

mmm
2006-01-12, 09:41
Det är svårt att fylla den helt också då den är lite mjuk. Har man för mycket vatten i den så buktar sidorna ut och det är svårt att lägga på locket då (om man nu har lock till). Så 20 liter är nog ganska lagom att ha i den. Funkar som sagt bra i början på de flesta yngel, men självklart bör man byta upp sig när ynglena börjar få lite storlek. :)