Visa fullständig version : Flera kyssgurami än två ?
Har två fina kyssgurami. Till en början jagade den något större hanen bort den andra hela tiden. Nu har den andra hanen börjat ge tillbaka. Dom mäter sina krafter nu och kysser varann flera gånger per dag rätt häftigt. Frågan är hur dom skulle reagera om det kom några till kyssisar? T.ex. två honor.
Någon som har erfarenhet av detta ?
Kyssgurami är en fisk som odlas som matfisk och blir över 30cm, så du bör nog skaffa ett betydligt större kar om du ens ska få dom du har att trivas.
Läste någonstans i forumet att kyss-gurami ska ha minst 400 L ... Gillar också kyss-gurami men har inga planer på att skaffa så stort kar.
MVh
Anno
mad fred
2005-02-18, 19:45
jag har väl funderat på att skaffa några kyssisar, men vet inte om dom jagar ihjäl varandra, har ett akvarium på ca 700l
jag har väl funderat på att skaffa några kyssisar, men vet inte om dom jagar ihjäl varandra, har ett akvarium på ca 700l
Eftersom du har ett 700L kar så borde det funka bra mellan hannarna. Bara du har gott om gömställen i form av rötter och sten. För växter gillar de :)
vBulletin® v3.7.4, Copyright ©2000-2009, Jelsoft Enterprises Ltd.