handdator

Visa fullständig version : Torv på Plantagen.


Azur
2004-06-04, 23:10
Vet inte om folk har nåt intresse av detta, men för den händelse det finns andra som är lika nördiga som jag: Jag såg att Plantagen (före-detta Växus, före-före-detta Weibulls) säljer torvblock. Det är alltså huggen, torkad, torv, i cirka måtten 45 x 20 x 20 cm, avsedd att bygga rabatter för kalk-känsliga växter som Rhododendron.

crossniklas
2004-06-04, 23:37
Inte säker, men torven ska man inte använda till akvarium- Vet ej om dom besprödda med näring eller olika gifter eller e jag helt ute och cyklar??? ;)

Jag vill också ha sån dära torv i mitt SA-kar.... ser så "verkligt" ut bland rötterna... [:-91]

/Niklas

Azur
2004-06-04, 23:39
Ursprungligen skickat av crossniklas
Inte säker, men torven ska man inte använda till akvarium- Vet ej om dom besprödda med näring eller olika gifter eller e jag helt ute och cyklar??? ;)De kan ha gödslat och kalkat den, det gör de ofta med frästorv, men jag har aldrig sett gödslade torvblock förr... Skall fråga.

plizken
2004-06-04, 23:44
Om det är så kallad norrlandstorv så kommer den från saltmyrans torvindustriområde inte långt ifrån var jag är uppvuxen och om så är fallet så kan jag intyga på att den är av högsta kvalité. Jag tror förövrigt inte att man gödslar torvblocken men det är värt att fråga..

crossniklas
2004-06-04, 23:48
OK, gödslat var ett perfekt ord ju ;)

- Ni måste ju hålla med om att sån där torv ser så snyggt ut ju!

- Kan man använda torv som finns i djuraffären(reptil-torv)???

/Niklas

cecilia
2004-06-05, 11:48
Jag har använt blocktorv som bottenmaterial utan problem (annat än att det virvlade omkring och började lukta skunk efter ett tag). Mvh Cecilia