Visa fullständig version : Inga kulfiskar inne!
Jag har ringt runt till de flesta zoobutiker i sthml nu på eftermiddagen, och ingen, ingen, ligger inne med kulfiskar.
Så svårt trodde jag faktiskt inte det skulle vara. Jag vill ju bara åka och titta lite. Men men , jag får väl tita på mina egna sålänge. Den ena verkar förresten lite småledsen, äter inte så mycket som tidigare och håller sig lite i skymundan och ser allmänt blyg ut.
Kanske borde kolla vatten värdena! Hur gör jag det enklast och vad är viktigast att kolla, nitrit, pH, salthalt?
Hehehe ;-) Här har de precis fått in figure 8, så jag ska snart iväg och komplettera :-D
Nu finns bilder på mina gröna kulisar på zoonen också, se länk nedan.
-----------------------
B-ianca/www.frogpage.se
http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=71680
Iguana zoo hade för ett par veckor sedan i sin nya bräckburk. Sedan så hade zoo't i fältöversten men det va över en månad sen jag var där.
Men annars så borde dom fglesta affärerna kunna köpa in det om du ber om det?
Tea/GoSatta <img src=extra_smiley_star.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_star.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_star.gif border=0 align=middle>
Akvariehobby på Regngatan i Uppsala bruka ha Tetraodon steindachneri inne.
Det är bra att ha koll på alla värden men jag brukar främst kolla nitrit och salt.
//Annika
Corydoras mad
2003-05-13, 15:36
det finns på Zoobutiken på Östermalm i Fältöversten, fast den affären e usch, dålig.
jag har ungefär samma problem :-P
jag har letat efter en dvärkulfisk i 6månader snart. Men mna kommer ju bli superglad när man väl hittar några.
/Robslob
http://www.hoho.nu/akvarietoppen/
Anton_s86
2003-05-13, 17:15
väldigt snygga kulisar bianca
http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=72266
"If you got love for something, do it"
<img src=extra_smiley_cowboy.gif border=0 align=middle>
Fältöversten hade jag koll på, det är där jag köpt mina rätt nyligen. men jag var lite nyfiken på att få se ett par gröna kulfiskar live, så jag hade tänkt viga eftermiddagen till en liten kulfiskutflykt. På iguana hade de inga kvar och i kista var all bräckvattenfisk helt slut, på alla andra ställen brukade de inte ens ha sådana sade de, men att det var OK att beställa.
Ja ja, jag hade ändå inte planer på att skaffa några förren evebtuellt efter sommaren.
Jag vet inte vad det är med min ena kulfisk, han verkar inte alls sjuk, snarare blyg, om nu en fisk kan vara det. Rätt sött ser det ut när han kikar fram bakom ett blad och ser generad ut när han ser att man tittar på honom.
B-ianca, dina kulfiskar e verkligen fina. Snyggt förresten med så fin sand! Hade du tänkt ha fig 8 i samma tank som den gröna?
Jag läste förresten att man skall kunna ha Botior och då framförallt Praktbotia i bräckvatten. Sedan såg jag en gammal bild inne på akvarielagrets hemsida att de uppenbarligen haft kulfiskar och klättterfiskar i samma tank. Hur löser man det, kan mina älskade klätterfiskar gå i bräckt vatten, eller var det kulisarna som fick
tulla på sina levnadsbetingelser? Det skulle vara ren lycka att kunna ha dessa två sorter ihop så att båda trivs! Måste undersökas vidare.
Hursomhelst, hör någon något om Västafriakans månfisk så ropa högt. Det är nästa projekt i bräckvattensväg, att ordna ett rejält akvarium, minst 400l med ett halvdussin sådana och några gröna kulfiskar i.
-Kanske skall ordna ett boende med kapacitet för en tank i den storleken först!
-Det e lugnt, ställer det in min flickväns hus i norrland nu när hon flyttar!.
-Får du det för henne då?
-Troligtvis inte, men om jag inte berättar att det står där, så kanske hon inte märker nått.
-Listigt!
-Tack.
P.S Hur mäter jag nitrithalten!? D.S.
Daniel Odell
2003-05-14, 09:33
med ett nitrit-test från närmaste akvarieaffär.
><((())°>
Jadå, nu simmar de två små åttorna i samma akvarium som de gröna och det funkar alldeles utmärkt.
Mindre bra gick det för den stackars banjomalen jag köpte samtidigt "jodå det är en brackvattenfisk, det har jag läst på Zoopet". Vid en närmare koll fanns det två olika fiskar med samma namn varav en gick i bräckt och en i sött och självklart hade jag slängt i sötvattensvarianten *rodnar*. Men han fick flytta till stora akvariet när misstaget uppdagades och nu tycks han ha repat sig.
-----------------------
B-ianca/www.frogpage.se
http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=71680
Nu har jag precis bytt salt från grovt havssalt till Coralife saltvattenssalt med helt fantastiskt resultat! Dyrt som f-n; 180 kr/5 kg, men det är det helt klart värt. Piggare fiskar med mer starkt lysande vita runda magar har jag då aldrig sett :-)
-----------------------
B-ianca/www.frogpage.se
http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=71680
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
Nu har jag precis bytt salt från grovt havssalt till Coralife saltvattenssalt med helt fantastiskt resultat! Dyrt som f-n; 180 kr/5 kg, men det är det helt klart värt. Piggare fiskar med mer starkt lysande vita runda magar har jag då aldrig sett :-)
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Jag såg samma sak med mina T. fluviatilis när det begav sig.
Den mer naturliga jonsammansättningen spelar säkert roll, men den stora skillnaden är förmodlingen pH buffringen; coralife är hårt buffrat till pH 8.3 medan vatten med bordssalt/havssalt helt saknar pH buffring.
akvarie hobby i uppsála (regngatan25) har kulfisk inne jag har jobbat där och när jag var där för en vecka sen så ahde som flera stycken
submariner
2003-05-22, 22:09
Arken i kista har nästan alltid kulfisk inne!
675L Malawi
70L Tillväxt/Experiment
30L Tillväxt/Freakshow
vBulletin® v3.7.3, Copyright ©2000-2008, Jelsoft Enterprises Ltd.