Visa fullständig version : Brackvatten eller bräckvatten?
Har alltid fått lära mig att man säger ANTINGEN "Brackvatten" eller "Bräckt vatten". Både på Zoopets infosidor och bland folk i forumet förekommer "Bräckvatten" vilket jag lärt mig egentligen är fel. Hur är det egentligen? Jämför engelskans "Brackish water".
-----------------------
B-ianca/www.frogpage.se
http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=71680
Kjell Fohrman
2003-04-09, 12:07
Vet att en del säger brackvatten, men jag själv och de flesta andra säger bräckvatten.
Jag tittade i Bonniers svenska ordbok och där står det på brackvatten - "se bräckt vatten" så detta får väl då anses vara mest korrekt.
Akvaristiska hälsningar
Kjell
I Svenska akademins ordbok så står det att Bräckvatten är en ombildning av ordet Brackvatten. http://g3.spraakdata.gu.se/saob/
//Annika
Tropfrog
2003-04-09, 12:42
Båda funkar. Språket ar alltid rätt så länge folk förstår vad man säger.
MVH
Magnus
(Skåningen som ingen förstår)
http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=72523
Daniel Odell
2003-04-09, 13:05
Båda funkar. Däremot skall man sträva efter att bibehålla en ren trevlig svenska och inte uppmuntra till avarter, altså rekomenderar vi att följa SAOL.
i brackvatten har man bräckt vatten :D
><((())°>
på något sätt så har jag fått för mig att brackvatten är den äldre formen? har nämligen för mig att min mormor sa så. Eller så va hon yperligt modern då =)
Tea/GoSatta ***
vBulletin® v3.7.3, Copyright ©2000-2008, Jelsoft Enterprises Ltd.