handdator

Visa fullständig version : Killis


sippe
2003-02-07, 14:49
Skulle vilja starta upp ett killiakvarium på 54L. Men har aldrig sett en akvarie affär sälja några.

/sippe <img src=extra_smiley_batman.gif border=0 align=middle>

Pär J.
2003-02-07, 15:35
Det är svårt att hitta killis i zoobutiker men vissa kan ha enstaka arter.
Det bästa är att fråga i någon akvarieförening eller kika på någon killisida där en del säljer fisk och ägg. Dessa går att skicka när det blir varamre eller hämta.

http://www.killi.net/sks/ "SKS Fisk & Ägg-lista"
/Pär

sippe
2003-02-07, 19:46
Tack!!!

/Sippe <img src=extra_smiley_batman.gif border=0 align=middle>

Ps.Daniel
2003-02-07, 19:47
hej!

Jag har också försökt få tag i killi, men de sorter de säljer i affärerna är liksom inte sånna jag vill ha...

MvH Daniel

"Ett ägg gör ingen omelett!"

imported_n/a
2003-02-08, 00:35
Hej

Vilken sort(art/släkt) vill du ha?

http://http://www.killis.tk

sippe
2003-02-08, 09:59
Själv vill jag ha kap lopez (Aphyosemion australe).


/Sippe <img src=extra_smiley_batman.gif border=0 align=middle>

imported_n/a
2003-02-08, 11:20
Hej

I SKS fisk & ägglistan finns Aphyosemion australe "Golden".

Undra om inte bilden på http://www.backtonature.org/akvarium/fisk.asp?NR=57 är en golden?

http://http://www.killis.tk

Ps.Daniel
2003-02-08, 11:22
Hej!

Jo, det är det nog!
200<img src=extra_smiley_dunce.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_angel.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_batman.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_bulb.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_bunny.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_chef.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_captain.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_drunk.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_dunce.gif border=0 align=middle>

"Ett ägg gör ingen omelett!"

Lars-Olof Arvids
2003-02-10, 11:40
Hej Sippe!
Det har varit tal om en killiutställning i Göteborg till våren. Om den blir av (vilket jag verkligen hoppas) är den absolut värd ett besök även om det blir en bit att åka för dig. Killiutställningar brukar nämligen avslutas med att alla fiskarna säljs på auktion, vilket innebär att man kan köpa massor av killiarter som annars är svåra att få tag i.

Olle

murdoc
2003-02-12, 00:02
Har nyss varit och köpt 2 par av Nothobranchius guentheri på zoohoo i västerås......Tror att det finns några ex kvar + två andra arter jag inte kommer ihåg vilka det va

Philip

Sebbe Salvini
2003-03-08, 08:58
Jag har sett killis i en zoo butik.Dom är jätte små.