Visa fullständig version : endlers guppy
Är det någon som vet var man kan få tag i Endlers Guppy i närheten av Uppsala - Östervåla - Heby - Tierp?
M@wi
de hadde några på söders zoo i gävle så jag köpte dem :).
han kommer att ta hem fler men det tar nog någo vecka.
Ola Svensson
2003-01-09, 09:27
De är "vanliga" i stockholmstrakten. Gå på ett föreningsmöte. Finns de inte på auktionen så fråga. I förrgår så såldes de t ex på Stockholms Akvarieförenings auktion.
Mvh.
Ola
Söders i Gävle.
Jag såg också endlers där tidigare i höst. De såldes som vildfångade. När jag ifrågasatte detta, så var det helt plötsligt g1:or (ungefär lika orimligt så vitt jag vet). Nu råkade det vara slut på hannar, men de hade väldigt många honor. Jag hade såklart kunnat ta en rövare och köpt ett gäng honor och hoppas att de var befruktade. MEN de gick inte helt ensamma, det fanns nämligen en vanlig guppyhanne i akvariumet. Vem vet hur många honor han hade befruktat.
Det är synd när affärerna inte håller isär arter och stammar av fiskar som riskerar korsa sig, och som dessutom har förrådsbefruktning (fast egentligen är det väl diapauser?).
Per-Erik
imported_n/a
2003-01-12, 23:06
Vad är Endlers Guppy? <img src=extra_smiley_bouncy.gif border=0 align=middle>
En liten värld i den stora världen! (bilder på mina fiskar): http://w1.316.telia.com/~u31618794/fisk.htm
Endlers guppy, är efter många vilda diskutioner bland experter, troligen bara en variant/population av vanlig vild- guppy.
Sedan finns det de som anser att det är en odlad /korsad bluff.
Och en del att det är en helt ny fisk!
Jag håller på första alt., men du får välja själv :o)
hans-göran
hgl
Powered by vBulletin® Version 4.2.1 Copyright © 2013 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.