Visa fullständig version : Gula blad?
vad kan det bero på? Får växten inte tillräckligt med näring? Och fråga mig inte vad det är för växt för det vet jag faktiskt inte. Har forskat lite här men inte hittar nåt som jag känner igen direkt.
KAN vara en svärdplanta men inte säker. Dåligt eg. att de inte skickar med info om växter när man köper dem *fundera*
Om det är en svärdsplanta så tar de upp mycket näring via rötterna, det kan vara bra att stoppa ner några lerkulor eller gödningstabletter i gruset runt den.
Gula blad beror oftast på näringsbrist av något slag, men vad som fattas? Vete sjutton.Järnbrist är vanligt.
Det bästa är att göda med något all-round preparat som Tropica Master Grow. Tetra och Sera har också flytande gödning som fungerar bra.
Ulla, 350-liters sällskapsakvarium,678-liters regnbågsfisk-akvarium och ett "bra att ha", 92-liters akvarium.
Det har just kommit upp en lysande och lång artikelserie av Greger Lindstrand på Hjortgatanszoo om näringsbrister hos akvatiska växter:
http://www.hjortgatanszoo.se/main/default/default.cfm?navID=192
Gul färg på blad kan i princip vara vilken näringsbrist som helst (nyhet för mig med =) så det gäller att kolla <b>hur</b> bladet gulnar för att få ledtrådar.
Oj oj, vilket problem! =) Jag har lite att bita i då märker jag... Men får testa med lite näring. Trodde iofs att det fanns tillräckligt eftersom vattenpesten växer så det knakar... Men de kanske vill ha olika näring... *hm*
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
Trodde iofs att det fanns tillräckligt eftersom vattenpesten växer så det knakar... Men de kanske vill ha olika näring... *hm*
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Ja det är en intressant frågeställning. Jag gissar att vattenpesten är bättre på att dra ur den näring som finns i ditt akvarium, klarar sig på mindre näring, och drar ut det mer aggressivt, vilket konkurrerar ut dina andra växter.
Ogräs brukar sätta ekosystem ur spel.
*skrattar* ja där sa du nåt. Vattenpesten kanske är som maskros, inget man vill ska ta näringen från de fina blommorna. Ska genast skynda iväg och köpa lite näring åt min stackars gulnade växt som för övrigt INTE var en svärdplanta efter nogrannare undersökning. Så problemet återstår att lokalisera VAD det är.
Powered by vBulletin® Version 4.2.1 Copyright © 2013 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.