Visa fullständig version : Digitalkamera - årets julklapp
Digitalkameran väntas ju bli årets julklapp och jag tycker att det skulle vara intressant med en liten diskussion här. Att välja är inte helt lätt och priserna varierar ju som bekant. Kanske kan Ni som är duktiga på det här området tipsa oss blåbär om vad man bör tänka på.
Många här på Zoopet bör ju vara lite lockade att försöka fota sina fiskar men har kanske som vi barn/barnbarn som inte heller är fy skam att få på bild. Ibland vill man ta bilder ute, ibland inne, i dålig belysning eller i bra osv.
Gärna tips i lite olika prisklasser också!
(Undra vilken kategori det här ämnet tillhör egentligen?)
H<img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>H
Tillägg:
Var inne på Pricerunner och kollade, sorterade efter betyg och fick upp följande lista:
http://se.pricerunner.com/photography/digital-cameras/browse/?sort=4&
Är detta något man kan gå efter?
H<img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>H
Christian Alfredsson
2002-10-31, 14:59
Jag brukar läsa recensioner på http://www.cyberphoto.se. Inte sagt att man behöver köpa där. Fördelen är att de är snabba på att recensera nya modeller.
Valde själv en Sony DCS-F707, det blir riktigt bra bilder på fiskarna.
________________________
Christian Alfredsson
http://www.tropheus.info
http://www.ciklid.se
Jag skulle bli jättegjad om jag fick en digitalkamera i julklapp. Jag gillar inte att släpa runt på tunga och otympliga grejor och funderar därför på en Canon IXUS. Till dessa finns det även att köpa ett undervattenshus som funkar ner till 30 meter.
Är det någon här som vet om dessa prylar är något att ha?
Kom gärna med kommentarer, bra/dåligt.
//Annika
Cyberphoto hade verkligen en "käck" guide men jag råkade naturligvis hamna på en modell i tjugotusenkronorsklassen........<img src=extra_smiley_crazy.gif border=0 align=middle>
H<img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>H
Antal megapixel är viktigt, men inte viktigare än ett bra objektiv. Kontrollera hur stor brännvidd som objektivet har och vilket märke det är. (Typ minolta, zeiss m.fl.)
Den får gärna ha bra optisk zoom och inte digital zoom, för det försämrar bildkvaliteten. Sen är det bra ifall man kan ansluta en extern blixt. Jag har själv en 2,1Mp kamera av märket HP som har 3X optisk zoom och jag har lyckats ta bilder med riktigt god kvalitet, fast jag saknar tyvärr en lös blixt och ett stativ.
Några exempel kan man hitta på min halvtaskiga, ofärdiga och anskrämliga hemsida: http://w1.113.telia.com/~u11306417
Jag skulle nog hellre vilja ha en kamera med 3.0Mp men gratis är ju gott så jag får nöja mig med min 2,1Mp. Ett aber är att de flesta kameror har väldigt dålig batterikapacitet som kan bli väldigt irriterande mitt i en fotosession. Rent generellt kan jag väl tipsa om att de större kamerorna oftast ger bättre bilder än de små och smidiga.
Något direkt märke kan jag inte rekommendera eftersom de flesta tillverkare har några godbitar i sitt sortiment.
MVH
Morgan <img src=extra_smilie_ahli.gif border=0 align=middle>
Recensioner på de flesta modellerna finns på;
http://www.fotosidan.se/reviews/listcat.htm?ID=40
Mvh
Michael Persson
Jag har själv haft en Canon IxusV i något år men har precis sålt den pga beställning av en IxusV3.
Kort sagt är Ixus'en den kameran som är kanonbra och samtidigt möjlig att köpa utan att behöva sälja kåken. Det enda med Canon Ixus jag saknar är att det inte finns möjlighet till separat blixt. Vid fiskfotografering går detta problem dock att lösa om man håller objektivet mot glaset. I macroläget kan du dessutom fota objekt på riktigt nära håll med perfekt skärpa.
mvh
Tony Lejvell
vBulletin® v3.7.3, Copyright ©2000-2008, Jelsoft Enterprises Ltd.