handdator

Visa fullständig version : Alger och yngel


peyman
2002-06-05, 09:51
Hej,

del I:
Vilken typ av alg är detta? Det ser ut som spindelväv som täcker nästan hela bottnet, och den har en väldigt fin grön färg.

del II:
Jag har mycket av ovan nämnda alg i yngelakvariet, men har inget emot den. Den verkar producera mycket syre (det bubblar nästan hela tiden på dag tid). Dessutom verkar yngeln gilla att tugga på den. Tycker ni att det är ett problem och jag borsde försöka att bli av med den? Ur estetisk synpunkt tycker jag att det ser bra ut. Bara man skrapar rutorna en gång per dag.

mvh.
// Peyman

Kjell Fohrman
2002-06-05, 19:12
Hej peyman,
Det låter som trådalger. Hur du blir av med dem kan du läsa i zoopets algschema.
http://www.zoopet.com/akvarium/artikel_visa.asp?NR=286
Nackdelen med alla sorters alger är ju att de behöver samma näring som växterna, vilket innebär att om det är mycket alger så vantrivs växterna.
Har du dem i ett akvarium utan växter spelar ju detta inte så stor roll, men jag tycker ändå att man bör hålla efter dom så att de inte tar över helt.
Akvaristiska hälsningar
Kjell

peyman
2002-06-05, 20:24
Hej,
Eftersom de är ett yngelakvarium, så är väl algerna bara till nytta (eller?). De brukar nitriter, och producerar syre. Det finns inga växter (lite javamossa, men det är numera en stor grön boll av alg) i akvariet.

// peyman

GooGoo
2002-06-06, 08:10
Hej Peyman!

I vårt yngelakvarium med Betta Edithae hade vi samma problem. I början gick det bra men igår när vi flyttade över ynglen till 325:an hade algerna nästan kvävt alla växter! Egentligen spelade inte detta så stor roll eftersom vi ändå skulle flytta ynglen och tömma karet men det gick väldigt fort på slutet!

H<img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>H