Visa fullständig version : Uddevalla akvarieförening fångar levande foder
Lars-Olof Arvids
2002-05-10, 13:28
Nu på torsdag (16/5) ska Uddevalla akvarieförening ut och fånga mygglarver och vattenloppor. Vi samlas kl 18.00 vid shelltappen vid bussterminalen (Kampenhof) och åker sedan till en bra fångstplats i Västra Tunhem. Även dina fiskar vill säkert ha lite extra godis, så ta med håven och spannen och häng med!
Olle
Lars-Olof Arvids
2002-05-16, 08:17
Välkomna ut på fångsttur i eftermiddag alltså!
Olle
Hej Olle.
Hur gick det på fångstturen? Vad hittade Ni där uppe?
H<img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>H
Lars-Olof Arvids
2002-05-21, 14:52
Hej GooGoo!
Vi var inte så många, men hittade ganska mycket cyklops. Perfekt för mig som har gott om yngel i rätt storlek för sådana. Dafnier och mygglarver var det däremot inga mängder av. Efter fångsten åkte vi till Morgans zooaffär i en källare i Trollhättan, där han bjöd oss på kaffe. Jag köpte också två par spetsstjärtsmakropoder (Pseudosphromenus dayi) där.
Olle
Kul att höra från Dig Olle! Vi förstår att Du nog har haft mycket att stå i efter flytten.
Intressant med Spetsstjärtsmakropoder, jag får nog kolla om det finns något att läsa om dom!
H<img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>H
Kjell Fohrman
2002-05-21, 16:08
Hej,
Den som väntar på något gott........
Den 24/5 kommer spetsstjätsmakropoden med i artregistret.
Akvaristiska hälsningar
Kjell
Det var enna bra det Kjell, inte lätt att hitta något om dom på nätet!
H<img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>H
Hej!
På söndag 26/5 skall jag följa med Stockholms Akvarieförening på foderfångar-utflykt till Drottningholm. Hoppas på bra väder och stor fångst.
//Annika
God jaktlycka på den "kungliga turen" Annika! Hoppas bara att det blir bra väder. Du får berätta hur det var sedan.
H<img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>H
vBulletin® v3.7.3, Copyright ©2000-2008, Jelsoft Enterprises Ltd.