Visa fullständig version : SÖTVATTENSROCKA
HEJ. KAN NÅGON TIPSA MIG OM VAR MAN HITAR INFRATION OM SÖTVATTENSROCKOR? VAD DOM ÄTER,HUR MANSKÖTER DOM,OM DOM ÄR LÄTTA ATT HA, TEMPERATUR I AKVARIUMET, VILKA FISKAR MAN KAN HA TILLSAMANS MED DOM,OM DET FINNS NÅGRA BRA BÖCKER ATT LÄSA, VILKA AFFÄRER I STOCKHOLMSOMRÅDET SOM HAR SÖTVATENSROCKOR, VAD KOSTAR DOM, FORTPLANTNING, FINNS DET MÅNGA ARTER AV SÖTVATTENSROCKA,HUR STORA KAN DOM BLI, HUR STORT AKVARIUM BEHÖVER DOM, HUR GAMMLA KAN DOM BLI?
God morgon!
Om Du går in på "sötvattensfisk" här på Zoopet och söker på "rocka" (Potamotrygon laticepsens) så hittar Du!
GooGoo
alias Helen & Ted
Här är direktlänken:
http://www.zoopet.com/akvarium/fisk.asp?NR=398
GooGoo
alias Helen & Ted
Det var så lite! Good luck! <img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>
GooGoo
alias Helen & Ted
På Akvarielagret, Lövåsvägen 40 i Bromma, har de Sötvattenrockor. Jag har ingen aning om de är till salu eller vad de kostar, men man kan ju alltid ringa och fråga (Akvarielagret tel 08-80 80 80) eller skicka ett mail (info@akvarielagret.se).
http://www.akvarielagret.se/
//Annika
Kjell Fohrman
2002-02-19, 10:42
Hej Rödlöga,
Tror nog att man kan hitta rockor i flera akvarieaffärer runt om i Sverige. Tänk dock på att den är en av de svårare fiskarna att ha i akvarium och att de kräver en mycket stor bottenyta som är täckt med fin sand. Dessutom är de rovfiskar.
Gadden är inte heller att leka med, sticker man sig på den blir man oerhört sjuk (har inte själv stuckit mig, men känner en som blev det och enligt uppgift var det en fruktansvärd upplevelse).
Finns för övrigt några stora fina exemplar på Vattenmuseet Aquaria i Stockholm och de har faktiskt t.o.m. fått ungar.
Akvaristiska hälsningar
Kjell
skraegget
2002-02-19, 21:03
En häftig fisk. OM du skaffar dej en sådan kan du väll höra av dig om hur det går.
vBulletin® v3.7.3, Copyright ©2000-2008, Jelsoft Enterprises Ltd.