Visa fullständig version : Filter o värmare...
Hej igen...=)
Frågorna gäller ett 250L akvarium...Som ska startas med tetror och kanske discus i framtiden...
Undrar vad man ska ha för storlek på ytterfiltret om man ska filtrera torv för att få svartvatten??
Hur ofta man får byta torven???
Hur många watt värmaren ska vara på??
Kjell Fohrman
2002-01-30, 08:46
Hej Tulle,
Ett ytterfilter med en kapacitet på ca. 600 l/t är helt OK, en klar fördel är om den har en stor filterbehållare.
Hur ofta man får byta torven beror helt och hållet på vilken kvalitet man väljer (drygast är den granulerade) och kan därför variera mellan uppskattningsvis 1 gång per vecka till 1 gång per år.
Storleken på värmare beror ju på flera faktorer som om akvariet är öppet, hur varmt det är i rummet etc. Lite ytterligare tips om detta finns att läsa på avdelningen för "Tillbehör"
http://www.zoopet.com/akvarium/artikel_visa_index.asp?KAPITEL=Tillbeh%F6r#varmare
Om du skall ha diskus kan du behöva en värmare med lite högre kapacitet än vad som anges ovan.
Akvaristiska hälsningar
KJell
Så om ja har fattat det rätt så behöver jag en värmare på 500watt eller bättre två på 250watt??
Brukar det följa med någon typ av slang eller munstcke eller nått sånt när man köper ytterfilter??
Kjell Fohrman
2002-01-30, 09:55
Hej Tulle jag ser att räkning inte var din starka sida i skolan <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>. Det står
"En generell regel är att värmeeffekten på värmaren skall vara 1/3 - 1/2 watt per liter akvarievatten vid en rumstemperatur på 20-22°C. Detta kan dock variera så kontrollera temperaturen noggrant tills den har stabiliserat sig."
För ett akvarium på 250 liter blir det från ca. 85 watt (250x1/3) till 125 watt (250x1/2).
Dvs förutsatt att rumstemperaturen ligger på 20-22°C och du vill ha 24-26°C och akvariet inte är öppet.
Diskus behöver något varmare (dock inte tetror) och därför skall du nog satsa på en 150 watts eller två 75 watts.
Vad gäller din andra fråga så brukar det följa med slangar etc. (dock inte filtermaterial) när man köper ett ytterfilter.
Akvaristiska hälsningar
Kjell
Hehe fick det till att ja skulle dubbla på nått sätt<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
O för o tjata lite mer på dej så undraf ja om den här uppsättningen e nått o ha o om ja har glömt nått viktigt...
Fluval 204(ytterfilter) 749
Tronic 150w (doppvärmare) 229
Slamsugare ställbar 86
Algmagnet stor flytande 169
Håv grön 20,5cm 26
Torv 70gr 25
Priserna e från hjortgatans zoo...
MVH Tulle
Kjell Fohrman
2002-01-30, 10:36
Hej igen,
Jag känner faktiskt inte till så mycket om olika märken så detta kan jag inte uttala mig om.
En del vägledning till vad som behövs hittar du på
http://www.zoopet.com/akvarium/artikel_visa_index.asp?KAPITEL=Starta+akvarium
Men vad jag direkt kan se som fattas är grus, filtermaterial (det räcker inte med bara lite torv), termometer, vattenberedningspreparat (ev. också bakteriekultur), en mindre håv, ev. en bakgrund, en allmän akvariebok. Ja det finns säkert mer som jag inte kan komma på i en hast.
Jag antar också att du har belysningen fixad, annars behövs ju också en sådan.
Akvaristiska hälsningar
Kjell
Skulle satsa på 304 istället helt klart
Men helst ett Ehiem Prof II
dyrare i sverige men beställ från tyskland www.aquaristic.net
Tänk på att diskus vill ha ett bra vatten så ett bra filter är ganska viktigt.
600L med sebracilkilder, guldsömmar och en L001 mal .
100L med neontetra, guppy, glödbandstetra, platy och metalpansarmal, 2st Gippiceps
60L har nu 4st banjomalar + att jag har lite yngel i akvariumet
vBulletin® v3.7.3, Copyright ©2000-2008, Jelsoft Enterprises Ltd.