handdator

Visa fullständig version : Chokladmal (Platydoras costatus), matproblem


FI
2002-01-04, 19:25
Jag har nyligen skaffat en chokladmal(Platydoras costatus) på ca 15cm, den är precis som andra malar ganska skygg av sig. Hur gör man för att hålla en sådan stor mal mätt och belåten?
Jag har ett gäng andra lite mindre malar också, bl.a ett gäng Synodontisar och 2 gibbiceps, dessa har jag inte haft några problem att hålla mätta med diverse sjunkande tablettfoder. Men den stora Chokladmalen verkar vilja ha något lite mer mättande foder... Enligt boken 'Back to nature, Malar' så ska man mata chokladmalen med "sniglar, insektslarver och liknande".
Min fråga är, hur ska man mata en så skygg mal med sånt foder?
Om jag matar med t.ex mygglarver så åker det mesta ner i magen på mina oscars, en del slinker ner i magen på Sajica-cikliderna och resten tar synodontisarna hand om... och den lite skyggare chokladmalen hinner bara få lite av bottenskrapet.
Chokladmalen(15cm) är den största fisken i hela akvariet, rent logiskt så borde den väl behöva mest mat också?
Kan man mata malarna med röda mygglarver när belysningen är släckt? ...eller finns det risk för bakterieförgiftning om inte allt äts upp pga de inte kan se maten?

Mvh Fredrik Isaksson

Kjell Fohrman
2002-01-05, 12:06
Hej Fredrik,
Jag har en känsla av att P.costatus är en mal som alltid ser till att den skaffar sig mat. Det vill nog rätt mycket till för att den skall svälta ihjäl.
Vill du vara på den säkra sidan så skaffa några maltabletter (som är för köttätande fiskar (ej grönfoderätande) som t.ex. Corydoras) av hög kvalitet (de billigaste löser sig väldigt snabbt) och ta reda på var Chokladmalens favorittillhåll är på natten. Lägg ner några tabletter där en stund efter att belysningen släckts.
Akvaristiska hälsningar
Kjell Fohrman

Sara Söderström
2002-01-26, 16:15
Hej!

Håller helt med Kjell. Jag har en chokladmal i storleken 15 cm, den äter lite allt möjligt (bland annat småfisk om man har sådant i burken). Mata på natten bara, så ska det inte vara något problem! Maltabletter och räkmix är populärt.

MVH/
Sara S (inbiten malmänniska)

FI
2002-01-27, 10:37
Hej igen!

Nu är allt frid och fröjd i karet. Jag bytte in synodontisarna för en tid sedan och skaffade ännu en chokladmal (!) i ungefär samma storlek. Chokladmalarna är de enda nattaktiva fiskarna jag har just nu så nu svälter de knappast eftersom de får kalasa på nattmaten helt själva.
Jag tror nästan att jag har lyckats hitta en hona och en hane av chokladmalarna, om inte så är snacket om att de är mycket revirhävdande väldigt överdrivet. De ligger nämligen bredvid varandra huvud mot huvud och "nosar" på varandra med spröten, det måste väl ändå vara kärlek? :)

Mvh Fredrik Isaksson